VIDEO: Parašutistu málem trefil meteorit. Jak velká je pravděpodobnost?
I ve vědě může hrát zásadní až životní roli naprostá náhoda. Přesvědčil se o tom parašutista Anders Helstrup.
Roku 2012 tento muž podnikl zcela obyčejný až nudný skok s padákem. Vše probíhalo úplně normálně – až do okamžiku, kdy se Helstrup s přáteli díval na video, které natáčela kamera připevněná k jeho přílbě. Ukázalo se totiž, že parašutistu jen zcela těsně minul v letu meteorit, který se řítil k Zemi.
Podle geologů, které oslovil server NPR, jde o vůbec první doložený záznam letícího meteoritu v jeho „tmavé fázi“. Až doposud jsme totiž vždy viděli jen meteor – neboli hořící nebo žhavý jasný bod na obloze. Ale nyní se podařilo díky náhodě a šťastnému kameramanovi.
Geolog Hans Amundsen, který záznam analyzoval, tvrdí, že to nemohlo být nic jiného než meteor. Podle dráhy letu a rychlosti to vypadá, že meteor mohl být součástí většího kamene, který se rozpadl ve výšce kolem 20 kilometrů na zemským povrchem.
Výzkum bude určitě probíhat dál; zatím se nepodařilo najít úlomky meteoru, který dopadl na zem – pak se ukáže, zda opravdu šlo o klasický chondrický kámen, jak se geologové domnívají.
Podívejte se na celé video ze skoku:
Jak často zabíjí meteority?
Na světě je známo několik případů zásahů člověka meteoritem. Téměř vždy se však o člověka jen otřel a způsobil mu pouze lehčí až středně těžká zranění a neohrozil ho přímo na životě. V jednom případě však meteorit člověka zasáhl přímo. Tento případ se udál se v roce 1954, kdy meteorit zasáhl obytnou budovu v USA a následně popálil spící ženu.