University of Houston: Máme problém. Nesmírný problém. Vesmírný problém
Hláška „Houstone, máme problém“ se stala klasickou. Univerzita v Houstonu ji teď může využít. Při zkoumání bakterií v mikrogravitaci objevila... problém.
Jakkoli se věda snaží připravit na dlouhé meziplanetární lety, nikdy nezvládne podchytit všechny možné zádrhely, jež se mohou vyskytnout. NASA (ale nejen ona) dělá testy rostlin, které by bylo možno použít při osidlování, celá plejáda laboratoří na univerzitách rozesetých na několika kontinentech hledá možné komplikace, které by cestou mohly nastat.
Mikrogravitace, tedy stav, kdy v kosmické lodi není stav beztíže, se ukázal být výborným prostředím pro růst bakterií. Stačilo pouhopouhých tisíc generací, aby radikálním způsobem zrychlili svou populační hustotu. Prostě rychleji rostou. Pro bližší představu – jedné generaci stačí k obnovení pouhopouhých 17–20 minut. Vědci na University of Houston testovali růst bakterii na populární E. coli, oblíbeném to modelovém organismu.
Co se ukázalo? Že adaptované organismy se začaly množit třikrát rychleji než za běžných pozemských podmínek. Následně se ukázalo, že odstranění mikrogravitace rychlost množení bakterií nezpomalilo. V praxi to znamená, že se tato vlastnost zakódovala do genetického kódu. „Jde o plnohodnotné a trvalé genomické změny,“ říká George Fox pro webový portál New Scientist. Vzhledem k tomu, že cesta k Marsu či jiným planetám je záležitostí spojenou s extrémně dlouhou dobou pobytu ve vesmíru, nárůsty bakterií, například těch, s nimiž se už teď potýkají astronauti obsluhující přístroje na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), by při meziplanetárních cestách mohly způsobit nemalé problémy.
I když to často vypadá, že „vesmírné“ výzkumy přinesou efekt až za desítky let, může se stát, že se k praktickému využití dostanou i mnohem dříve a vůbec ne ve vesmíru. Co takhle v podmínkách mikrogravitace pěstovat kolonie bakterií, které jsou pro zdraví člověka potřebné a užitečné?
Text: Topi Pigula