Tahle růže je menší než vlas. Jak je to možné?
Na Harvardu vymysleli způsob, jak vyrobit hodně malé modely. A když píšeme malé, myslíme opravdu malé - molekulárně malé.
Socha růže tenčí než vlas je výsledkem řízené chemické reakce. Probíhá mezi sklem, křemíkem a chemikáliemi. Když se předmětem pohybuje, může vědec ovlivnit, jaký bude jeho tvar.
Výsledkem je, slovy chemika Wima Noorduina, hierarchicky strukturovaná mikrostruktura. Jinými srozumitelnějšími slovy: vědci dokáží pomocí kontrolované chemické reakce vytvářet nejrůznější tvary. A to na úrovni nanosvěta – tedy viditelné pouze pomocí výkonných mikroskopů.
V tomto případě jde zatím jen o ukázku technologie spojenou s trochou umění, ale budoucnost takového 3D modelování je obrovská. Pokud by se podařilo ovládnout nano-svět, člověk by mohl začít tvarovat samotnou podstatu světa, který nás obklopuje.
Podívejte se na další ukázky z nano-zahrádky:
Dá se říci, že takřka v přímém přenosu nyní sledujeme, jak se před námi otevírá úplně nový vesmír: s pomocí nanotechnologií podobných této z harvardské budeme už brzy vytvářet nové léky nebo operovat nádory v těle pomocí miniaturních robotů plovoucích naším tělem.
Pokud jde o nanotechnologie a jejich možnosti, je možná zajímavější sledovat sci-fi romány, ne žvědecké časopisy…