Polákům začali pašovat potratové pilulky droni!
Dobrá zpráva pro Polky. Potratové pilulky vám přes hranice doručí dron!
Když se papežem stal Polák, byla to nejen pro Evropu velká událost. Nicméně z hlediska uvolnění postojů vzhledem k potratům či antikoncepci, se Polkám situace nijak nezlepšila. Do země se dále „pašuje“ antikoncepce a „potratové pilulky“. Pošťáky zastupují drony.
„Kdo má právo žádati na ženě, aby rodila na hnojišti, hladová, děti určené za oběť sociálním chorobám, hladu a bídě?“ cituje Martina Řehořová komunistické poslance, kteří měli roku 1933 těmito slovy tlačit na parlament ke schválení umělého přerušení těhotenství. Potrat byl u nás zákonem povolen až roku 1958, kdy jej zlegalizoval zákon o umělém přerušení těhotenství (č. 68/1957 Sb.) Do té doby lékaři i potratové báby riskovaly právní postih. Ovšem spolu se zákonem nastoupily potratové komise, kde se ženy legálně žádající přerušení těhotenství musely zpovídat a duševně obnažovat. Statistika potratů ukazuje, že špička proběhla v roce 1998, pak prudce klesá, což je dáno i široce dostupnou antikoncepcí. Na rozdíl od Polek jsou na tom naše manželky, milenky a přítelkyně výrazně lépe. K nám nikdo pilulky pašovat nemusí, neboť díky tomu, že patříme k nejateističtějším zemím světa, nenarážíme na směr daný Vatikánem.
Bez potratů!
Polsko, alespoň oficiálně, naopak stále pokračuje v kursu, který tvrdě podporoval Polák Karol Józef Wojtyla, známější jako první slovanský papež Jan Pavel II. Potraty jsou podle mnohých věřících vraždy nenarozených dětí a „potratové“ pilulky jsou proto podle nich vražedným nástrojem. Z tohoto názoru církev nijak neustupuje ani v nastoupivším 21. století. Podle rigidního výkladu vyplývá, že lékař provádějící potrat je vrahem stejně tak jako žena, která využila účinků „potratové pilulky“.
Zatímco u nás je podobný přístup většinovou společností vnímán díky rozšířené sexuální osvětě a volně dostupné antikoncepci jako absurdní, Polsko má pro potrat velmi přísná kritéria a ženy se stále uchylují k nelegálním zákrokům. Těch je podle některých zdrojů ročně až 50 000. Podle Lidových novin jsou v zemi tisíce lékařů, kteří podepsali takzvanou Deklaraci víry. Podle ní je interrupce, antikoncepce, umělé oplodnění a eutanazie proti jejich víře, což v praxi znamená, že mohou ženě odmítnou provést interrupci. V loňském roce rozvířit debatu kolem tohoto tématu porodník Bogdan Chazan, který z důvodů své víry odmítl zasáhnout bez ohledu na fakt, že plod měl těžce poškozenou hlavu a mozek. V Polsku mohou na potrat pouze ženy, které otěhotněly následkem znásilnění, incestu, pokud těhotenství ohrožuje jejich život nebo zdraví, nebo pokud je vysoce pravděpodobné, že plod je těžce a nevratně poškozený. A právě poslední podmínku nevzal B. Chazan v úvahu...
Droní pašeráci
Vrčení vrtulí dálkově řízené helikoptéry nad hraničními kameny může být vytouženým zvukem pro ženy, jež se nedokáží smířit s nechtěným těhotenstvím a rozhodly se k radikálnímu řešení. Dron na sobě nese krabičku s preparátem, jež v Polsku není k dostání, ale který problém některých žen dokáže vyřešit. Polský deník Nasz Dziennik píše, že „během nacistické okupace Německo navrhlo zničení Polska podporou potratů a antikoncepce“ a označuje bezpilotní pošťáky doručující „potratové“ pilulky jako „drony smrti“. Nizozemské aktivistky z nevládní organizace Women on Wawes, která se snaží dopravovat antikoncepční pilulky do mnoha míst světa, použily drona k dopravě preparátů na polské území.
„Dron vzlétl z Frankfurtu nad Odrou a letěl přes řeku Odru do polského pohraničního města Slubice,“ píše BBC. Ve Slubici už na „potratového pošťáka“ čekaly Wiesława S. a Agnieszka B. Byly zatčeny, ale nijak svůj úmysl získat antikoncepční preparát nepopíraly. Vlivný polský deník Gazeta Wyborcza připomíná případ, kdy okresní soud v Olsztynie poslal do vězení dvě ženy, které těhotným ženám prodávaly léky vyvolávající potrat. „Pomohly k dokončení potratu zhruba padesátce žen,“ píše Gazeta Wyborcza
Z právního hlediska vlastně použití dronů mezi Německem a Polskem nelze považovat za pašování, neboť obě země jsou součástí Schengenského prostoru a léky byly získány na základě legálního předpisu. Jen způsob dopravy je poněkud nezvyklý. Nizozemci jsou v oblasti antikoncepční politiky poměrně aktivní, v minulosti dokonce vyslali „potratovou loď“ provádějící lékařské zákroky v mezinárodních vodách nedaleko afrických břehů a Woman on Wawes se snaží překročit stín, který na otázky antikoncepce vrhá katolická církev.
Text Topi Pigula