Je pro Evropu nebezpečnější Islámský stát, nebo kyberteror? Odpovídá český bezpečnostní expert!
Evropu většina z nás vnímala jako velmi bezpečnou oblast. Dynamika času však zahýbala i s touto konstantou a i největší optimisté si uvědomují, že výše zmíněná premisa už dávno neplatí. Jak se proměňuje svět a bezpečnost v něm?
Hostem Martiny Kociánové v pořadu Kupředu do minulosti na ČRo2 byl Andor Šándor generál v záloze, poradce v oblasti bezpečnosti a také poradce pro výstavbu krytu pro miliardáře s názvem The Oppidum.
Martina: Minule jste řekl, že jsme v devadesátých letech pohrdali Visegrádskou čtyřkou. Dnes se postkomunistické země velice často v názorech na současné dění potkávají. A také bývají ze západní Evropy kritizovány, že se chovají uzavřeně, xenofobně. Je to tím, že nás ta léta nesvobody poznamenala, anebo jsme dostali jakési očkování? Víme své a dokážeme lépe domýšlet věci do konce?
Andor Šándor: Já myslím, že to bude množina všeho a ještě bych do toho vsunul jednu věc. My v Česku migrační krizi nemáme. Máme tu asi 200 migrantů. My jsme si ji ale vytvořili a institucionalizovali. Někteří politici si na tom postavili kariéru a snaží se buď do parlamentu dostat, nebo se v něm udržet.
Když idiot říká hlouposti, tak se můžete pousmát. Ale když politik, který ví a je chytrý, záměrně říká věci, které nejsou pravda, tak je to na pováženou. A lidé se bojí, protože jim je to všechno předkládáno jako forma strachu z něčeho nového.
Měli bychom pomoct lidem, jejichž země západní civilizace rozbila. Libyi, Sýrii, Irák. Taky bychom se měli dívat na to, že ekonomická migrace je i pro tuto zemi nutná. My jsme přece sami obětí ekonomické migrace.
Když jsem si přečetl v novinách, že už sami vysokoškolští profesoři schvalují medikům, že jakmile skončí vysokou školu, tak odejdou do Německa a do Rakouska, tak se musím ptát, proč máme spolufinancovat německé zdravotnictví?
Nechápu, jak naši politici mohou připustit, že naši lékaři za naše peníze odcházejí léčit do Německa. Já sice chápu, že 800 euro nástupní plat tady a 4000 tam je prostě rozdíl, ale budeme v situaci, že si budeme muset vzít lékaře odjinud. Kdo tu bude léčit?
Martina: Před dvěma roky jste říkal, že jako největší nebezpečí pro Evropu vnímáte kybernetické útoky. Že máme nedostatečné kybernetické zabezpečení strategických míst, strategických informací. Změnilo se něco?
Andor Šándor: Stát trochu zafungoval. Máme zákon, centrum, i soukromá střediska, která školí proti kybernetickým útokům. Nejdůležitější je ale pochopit, že jde o kybernetický útok. Scottish National Bank dva měsíce nechápala, že jde o kybernetický útok a přišla o dvě miliardy liber. Je to velmi složitá věc. Udělal se krok, to je pravda, ale na druhou stranu mnoho věcí se ještě skutečně musí udělat.
Martina: Podceňujeme stále toto nebezpečí?
Andor Šándor: Na úrovni státu ne. Nejsem si ale jistý, zda všechny soukromé i státní firmy docenily, kam věci mohou jít a jak je mohou vážně poškodit v jejich předmětu podnikání.
Martina: Je nějaká instituce, místo, strategický bod, o který máte v téhle souvislosti strach?
Andor Šándor: Pokud jde o stát, bude vždycky hlavní snahou kybernetických útoků vyřadit centra politického a vojenského rozhodování. Věřme, na pozadí toho, jak Angela Merkelová používala nekódovaný, nešifrovaný mobil, že jsme se poučili.
Věřme, že nám Snowden otevřel oči. Že nám ukázal, jak je to s tím, že nejsou spřátelené zpravodajské služby, že jsou možná zpravodajské služby spřátelených zemí. Že zájem různých států o to, co děláme, o to, co chceme dělat, je větší, než jsme si byli kdy schopni připustit.
A věřme tomu, že jsou lidé i instituce, které nám chtějí ublížit a které nás chtějí poškodit. A že to může být i na úrovni státem podporovaných kybernetických útoků, ale také to můžou být různí hackeři, kteří se tím jenom baví. Anebo organizovaný zločin.
Jak se lidé zabezpečují proti potenciálním nebezpečím? Máme brát jadernou hrozbu vážně, nebo jsou si všichni jisti, že by jadernou zbraň nikdo nepoužil? Čím jsou ochromena naše ministerstva? Lze se vyvarovat terorismu a kriminalitě? Kde je největší zlo, proti kterému bychom měli bojovat? Odpověď generála vás pravděpodobně překvapí. Přečtěte si celý rozhovor: