Holografické televize jsou tady! Podívejte se, jaký mají obraz
Výzkumníci z prestižní MIT hlásí pozoruhodný úspěch: vytvořili hologramy, které by jednou mohly být třeba v televizorech. Konečně!
Autorem první barevné holografické obrazovky je postgraduální student Daniel Smalley. Dokázal vytvořit hologram s podobným rozlišením, jako mají standardní současné televizory. Obrazovka může přinášet video s 30 obrázky za sekundu – to je tak akorát dost, aby vznikala realistická iluze pohybu. A to všechno dokázal díky vlastnoručně sestrojenému optickému čipu, který vyrobil za cenu pouhých 10 dolarů – tedy asi 200 korun…
Na jakém principu jeho holografická obrazovka funguje? Když světlo dopadne na nepravidelný povrch, odrazí se v různých úhlech. To znamená, že z různých úhlů vidíme různé části předmětů. A o to stejné se snaží i hologram, světlo se musí ohnout tak, aby z přístroje (obrazovky) vycházelo pod různými úhly. Výsledkem je 3D perspektiva…
Podívejte se na ukázky:
Smalley vycházel z práce jednoho ze svých profesorů. Oba využili techniky nazývané akusto-optická modulace. V ní hologram vytvářejí přesně vytvářené zvukové vlny, které procházejí průhledným materiálem. Vlny tuto základní desku uhýbají a prohýbají, díky čemuž se světelné vlny odrážejí různými směry. První verze poměrně velkého displeje byla vytvořena velmi vzácným a tedy drahým materiálem.
Video ukázka staršího typu video-hologramu:
Smalleyho tým chtěl něco levnějšího, proto vytvořil menší displej. Na jeho výrobu byl použit mnohem levnější materiál. Výsledkem je překvapivě dobrý obraz – a současně vyšší výkonnost než u klasické televize.
Znamená to snad, že se blíží doba holografických televizorů, anebo dokonce třeba holografických místností, jak je známe třeba ze seriálu Star Trek? Podle Smalleyho to vůbec není vyloučené!