Do roka začneme vyrábět hmotu ze světla, předpovídá vědec
Poslední objevy moderních fyziků zcela stírají hranice mezi možným a nemožným.
Sny se stávají realitou a na realitě se začíná vydělávat. Co bylo ještě před pár lety jen obsahem sci-fi filmů, je dnes pomalu na montážních linkách.
Fyzici z Imperial College London tvrdí, že do 12 měsíců dokážou vytvořit z čistého světla hmotu. Teorie, kterou hodlají využít, je stará už asi 80 let. Tehdy se ale podařilo vytvořit jen teoretický model, že by se to někdy uskutečnilo v praxi, to nikoho ani nenapadlo.
Dnes by to ale mohlo vyjít, stačí k tomu pár silných laserů a držitelů Nobelovy ceny… I tak ale bude výsledek, když se vše podaří, velmi malý. Když vše vyjde, získají vědci jen pár subatomických částic – k nějakým replikátorům ze Star Treku to má tedy ještě hodně daleko.
Původní nápad pochází z roku 1934, kdy s ním přišli američtí fyzici Gregory Breir a John Wheeler. Zjistili, že za výjimečných okolností a s nesmírně malou pravděpodobností se dva fotony mohou zkombinovat do elektronu a jeho antihmotové částice, pozitronu. Když tahle dvojka se svojí teorií přišla, nevěřil ani jeden, že by tento jev mohl kdy kdo pozorovat v laboratorních podmínkách.
Už tehdy šlo o něco úžasného, byl to jeden z nejlepších příkladů aplikace slavné Einsteinovy rovnice, která dává rovnítko mezi energii a hmotu. Jenže dnes jsme už mnohem dál; především díky počítačům a laserům. A tak se vědci rozhodli, že se pokusí sloučit fotony v laboratoři. Jak to bude vypadat?
Takhle vypadá zařízení National Ignition Facility, kde zřejmě proběhne pokus s laserem:
Vědecký tým to popisuje v odborném časopise Nature Photonic: první krok spočívá ve vypálení elektronového paprsku na destičku zlata. Tím vznikne svazek fotonů; pak vypálí vysoce energetický laser do malé zlaté kapsle nazývané hohlraum. Výsledkem bude světlo stejné, jaké jako to, které vychází z hvězd. A nakonec odpálí svazek fotonů do hohlraumu, kde se oba svazky fotonů potkají.
Podle výpočtů by se během tohoto pokusu mělo vytvořit asi 100 000 párů elektronů-pozitronů. Celý proces je výsledkem aplikací teorie nazvané kvantová elektrodynamika. Vědecký tým ještě neví, kde svůj pokus provede – v úvahu připadá buď laser Omega v Rochesteru u New Yorku anebo vojenský laser Orion v Berkshire.