Alkohol má antidepresivní účinky. Začnou ho lékaři předepisovat?
Pít na žal? Zdá se, že to má smysl. Tvrdí to kapacity z Wake Forest Baptist Medical Center. Ale opatrně!
Může alkohol pomoci lidem s klinickou depresí? Dost možná že ano. „Ve studii publikované v aktuálním vydání časopisu Nature Communications, vědci zjistili, že alkohol vyvolává stejné nervové a molekulární změny jako léky užívané jako rychle účinná antidepresiva,“ píše se v odborném serveru Science Daily, jež denně přináší novinky ze světa vědy.
Vědci rovnou jasně říkají, že alkohol rozhodně nemůže nahradit účinnou léčbu depresivních pacientů. Kimberly Raab-Graham, Ph.D., profesor fyziologie a farmakologie na Wake Forest School of Medicine varuje před samoléčbou pomocí láhve s něčím „ostřejším“. „Je velmi tenká hranice mezi užitečností a škodlivostí, a v určitém okamžiku se opakovaného použití samoléčby promění v závislost."
V každém případě Raab-Graham se svým týmem zjistil, že dávka alkoholu blokuje mozkové receptory a biochemické dráhy v mozku stejným způsobem, jako to dělají antidepresiva s rychlým nástupem. Tentokrát nebyl test proveden na lidských dobrovolnících, ale na oblíbených laboratorních myších.
Vědci v rozsáhlém materiálu přiznávají, že přítomnost velkých depresí zvyšuje riziko poruch spojených s užíváním alkoholu. Zásadním prvkem při užívání alkoholu v souvislosti s depresemi je změna vodíkových drah v mozku, což je záležitost u pokusných zvířat měřitelná. Vědci zjistili, že myši „intoxikované“ alkoholem a myši s dávkou antidepresiv vykazovali při fyzické aktivitě (plavání) podobné známky a výdrž. Zároveň bylo plavání vybráno právě pro svou schopnost snižovat příznaky deprese.
„Alkohol podporuje trvalé neuroadaptivní změny, které mohou poskytnout úlevu od příznaků deprese,“ píší autoři studie FMRP regulates an ethanol-dependent shift in GABABR function and expression with rapid antidepressant properties.
Řečeno velmi zjednodušeně řečeno, alkohol v rámci medicinského využití funguje jako antidepresivum, ale musí se s ním zacházet extrémně opatrně, protože jeho účinky v rámci dlouhodobého či nadměrného užívání jsou obecně známé.
Text: Topi Pigula