Tajemství ženské nevěry: Může za ni televize, anebo geny?
Jsou ženy rozené nevěrnice, ničí je společnost a doba, anebo je všechno ještě jinak?
Řada vědeckých studií z poslední doby naznačuje, že ženská sexualita se oproti minulým dobám značně změnila. Zejména u mladých – dívky do 25 let jsou podle studie z roku 2008 výrazně více promiskuitní než stejně staří muži…
Ten nepoměr je opravdu velmi výrazný: šance, že mladá žena dnes bude nevěrná, je o 50 procent větší než u mladého muže. A když už svého partnera podvedou, tak nejčastěji rovnou se dvěma různými muži…
Studie, která tato docela překvapivá čísla uvádí, pochází ze Spojených států a vznikla roku 2008. Vědci v ní analyzovali údaje o 2000 ženách a 2000 mužích. Jak je to možné? To jen přirozené ženské chování dříve překrývala a přebíjela tabu konzervativní společnosti? Anebo se ženy v 21. století opravdu tolik změnily?
Odpověď je složitá, obě možnosti totiž mají své příznivce a dají se snadno najít argumenty na jejich podporu.
Roku 2006 ve Spojených státech studovali vliv masových médií, především televize, na dospívající ženy. Ukázalo se, že teenagerky, které často sledují romantické televizní seriály, kde je častým tématem sex (například Přátelé a Sex ve městě), mají dvakrát větší šanci, že otěhotní do svého 20. roku, než dívky, které dávají přednost jinému žánru. Jde samozřejmě jen o korelaci, ale docela nápadnou.
Tabu ženského sexu
Řada sociologů hovoří o tom, že ženská sexualita byla tabuizována a tím utlumena. S tím, jak se toto téma otevírá mediálně a různá tabu se bortí, má to na ženy a jejich vnímání sexu mnohem větší dopad než na muže. Zřejmě právě proto momentálně míra jejich nevěry překročila tu mužskou – pravděpodobně jde jen o vychýlení, které se po čase zase srovná…
Možná je však příčina toho, proč ženy často podvádějí své chlapy, ukryta mnohem hlouběji. Až v genech a evoluci… Můžeme na to, pokud samozřejmě v evoluci věříme, usuzovat především podle chování našich nejbližších příbuzných – primátů.
Už od 70. let 20. století víme (díky přelomové práci primatoložky Sarah Hrdy), že promiskuita je mezi primáty zcela běžná. Podařilo se to prokázat například u langurů a také u šimpanzů bonobo. Zajímavé je především to, že samice se o samce ucházely i v době, kdy byly neplodné, a dokonce i když byly březí. Z hlediska přenosu kvalitních genů to tedy vůbec nedává smysl.
Jsme jen holé opice?
O to logičtěji se však chování samic jeví, když se podařilo zjistit, s jakými samci se takto samice sexuálně sbližují. Jde vždy o ty nejmocnější členy smečky. Samice tedy promiskuitu používají jako jakousi sociální pojistku. Podvádění s dominantním samcem u plodných samic je také smysluplné – snaží se o to, aby jejich mláďata měla co nejmocnějšího otce…
Opice jsou opice a lidé jsou lidé. Dá se tedy něco z chování langurů, tamarínů a šimpanzů vysledovat také v ženské sexualitě? Ano – je toho překvapivě hodně. Evoluční antropoložka Brooke Scelzová studovala řadu „primitivních společností“ zejména v Africe. Zajímalo ji, jestli se rozmnožovací strategie Homo Sapiens liší podle prostředí a nebo jsou univerzální po celém světě. Odhalila, že správná je první varianta.
Například u namibijských kmenů žijících v pánvi Omuhonga žijí muži a ženy v klasické monogamii. Ale když muži odcházejí na lov, ženy je často podvádějí – podle výzkumu Scelzové asi třetina z nich. Jen na okraj: to je velmi podobné procento, jako počet žen podvádějících své partnery v moderních západních společnostech… Na rozdíl od bílých mužů se ale v Omuhonga na děti narozené z takových vztahů nevztahují žádná tabu – a evolučně to funguje. Žena, která takto „nemá všechna vejce v jednom košíku“, výrazně zvyšuje své šance na to, že alespoň jedno z jejích dětí dospěje…
Antropologové dnes znají celkem 53 různých kultur, kde je jistá forma podvádění mužů tolerována. Tyto společnosti leží v různých zeměpisných šířkách, na různých kontinentech – a to ukazuje, že ženy mají nevěru vrozenou geneticky. Pro dobro jejich dětí…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: