„Nechť vzniknou lidsko-zvířecí hybridi,“ rozhodla japonská vláda
Japonská odvolala všechny dřívější zákazy ohledně pokusů na embryích a povolila jeden z eticky nejvíc kontroverzních experimentů.
Hybrid – napůl člověk, napůl zvíře
Lidsko-zvířecí hybrid znamená přesně to, co si myslíte: jde o napůl zvíře, napůl člověka. Legendy se jen hemží tvory, jako jsou chiméry, kentauři, satyrové nebo mořské panny – skoro to vypadá, jako by se naši předkové něčeho podobného podvědomě obávali. Japonci sice zatím tak extrémní věci nechystají, ale jejich plánovaný pokus v podstatě není od výše popsaných vizí tak vzdálený. Experiment profesora Hiromicu Nakaučiho, který vláda povolila, totiž chce stvořit lidsko-krysího, respektive lidsko-myšího hybrida. Tento tvor, který bude na první pohled vypadat jako jakákoliv obyčejná myš nebo krysa, by měl být vylepšený lidskou DNA. A právě díky ní bude výjimečný.
Vítejte ve světě hybridů
Nakauči chce, aby lidské kmenové buňky, jimiž budou pokusná zvířata vylepšená, uvnitř nich stvořila lidské orgány, zpočátku se bude jednat o slezinu s lidskou DNA. Pokusy budou probíhat na zvířecích embryích, která budou později vložena do těl samic. Podobné pokusy už sice v minulosti proběhly, ale embrya byla vždy ještě v rané fázi experimentu utracena a nikdy nesměla být přivedena na svět.
Japonský experiment ale půjde o pořádný kus dál: samice tato upravená mláďata přivedou na svět a malí tvorové s kombinovanou lidskou a hlodavčí DNA by měli normálně žít, byť v přísně kontrolovaném prostředí laboratoře.
Profesor Nakauči se obává jediného: aby se lidské takzvaně pluripotentní kmenové buňky, nedostaly do mozků pokusných zvířat – pak by se totiž mohly na zvířata přenést i jiné lidské znaky; pokud se něco takového v experimentu objeví, budou taková embrya okamžitě zlikvidována…
Proč někdo něco takového dělá?
Cílem výzkumu je poznat, jak se dá zvířecí tělo využít pro získávání lidských orgánů vhodných pro transplantace. Z myši samozřejmě slezina, ledvina nebo srdce pro člověka využít nepůjdou, ale Japoncům jde zatím jen o primární výzkum – až pokud všechno klapne a oni se o tomto pozoruhodném (a současně poněkud děsivém) fenoménu dozvědí víc, chtěli by v něm pokračovat na větších tvorech, jakou jsou ovce nebo prasata – orgány z nich by se už na záchranu lidských životů použít daly. Toto oznámení vyvolává v Japonsku i po celém světě řadu negativních reakcí, zdá se, že z etického hlediska je zatím až příliš kontroverzní. A co si o tom myslíte vy?
Text: Martin Kolář