Můžeme si oddychnout – jaderné zbraně USA přestala řídit 50 let stará osmipalcová disketa
Svět si může oddychnout. Jaderné zbraně Spojených států už neřídí systém závislý na několika pravěkých osmipalcových disketách ze 70. let.
Ministerstvo obrany USA letos v létě v tichosti vyměnilo svůj přes 50 let starý systém řízení strategických jaderných sil (Strategic Automated Command and Control System – SACCS) za modernější verzi. Použití jaderných zbraní v podzemních silech a na palubách jaderných ponorek a strategických bombardérů tak už není závislé na floppy discích, tedy 8palcových „širokých“ disketách z doby, kdy Bill Gates přemýšlel, kam půjde na střední…
Nekoma - radar Zdroj: Wikimedia Commons
Abychom byli přesní, komunikační systém jako takový funguje dál, ale podle mluvčího SACCS Davida Faggarda už není závislý na předpotopních disketách. Postupnou modernizaci obsluhy citlivého systému zahájil už prezident Barack Obama a pokračuje i za nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Armáda ji bez jakékoliv publicity v tichosti dokončila letos v červnu. V roce 2020 se bude soutěžit už nový komunikační systém za 60 milionů dolarů.
Titan II - odpalovací centrum Zdroj: profimedia.com
Systém SACS zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými složkami jaderných sil USA. Zjednodušeně řečeno jde o garantovanou schopnost doručit do 30 sekund od jaderného poplachu textovou zprávu s dalšími pokyny k jednotkám obsluhujícím jaderné zbraně.
Co je to proboha ten floppy disk?
Systém SACS ještě v roce 2016 běžel na první generaci 16bitových počítačů IBM Series/1, které byly uvedeny na trh v roce 1976. Právě v nich se 8palcové diskety běžně používaly. Zdánlivě předpotopní konfigurace ovšem měla své výhody – systém nebyl napojený na internet a diskety nešlo hacknout.
porovnání disket Zdroj: Wikimedia Commons/volné dílo
Pokud někdo tápe a nemá v šuplíku dávno nepoužívané 8palcové diskety, nabízíme rychlou informační pomoc. Šlo o nosiče dat s kapacitou 160 kiB (kiloBajt) používané před vznikem internetu. Uživatel počítače na nich mohl mít nahrané jak běžné programy (software), tak datové soubory. Název floppy vycházel z jejich pružnosti – do ruličky byste je nesmotali, ale ohýbat se daly opravdu snadno.
(mih)