Konec bezměsíčných nocí? Čína v roce 2020 pokusně rozsvítí umělý měsíc!
Čínské velkoměsto Čcheng-tu zruší pouliční lampy, na jeho ulice bude svítit umělý měsíc. Půjde o družici, která osvětlí oblast o průměru 10–80 kilometrů.
Umělý měsíc má od roku 2020 osvětlovat ulice pátého největšího čínského města Čcheng-tu a jeho jas má být osmkrát větší, než vydává přirozená družice Země. O projektu informoval šéf čínské soukromé společnosti CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation), která je hlavním dodavatelem technologií pro čínský vesmírný program.
Varování pro náměsíčníky?
Čínský nápad osvítit aglomeraci Čcheng-tu, v níž žije téměř 12 milionů lidí, okamžitě vyvolaly obavy z narušení přirozeného habitatu nočních živočichů. Dalším důsledkem může být zhoršení podmínek pro pozorování noční oblohy. Svit satelitu, který by měl plnit roli falešného měsíce, by mělo být možné nastavit s přesností na desítky metrů a různě tak měnit osvícenou plochu.
Podle čínských zdrojů se technologie umělého měsíce už několik let testuje a je připravena k použití. Myšlenka umělého nočního jasu není nová – v roce 2013 tři velká počítačem řízená zrcadla instalovaná nad norským městem Rjukan sledovala dráhu Slunce a osvětlovala jeho paprsky městské náměstí. V roce 1990 pak skupina ruských kosmonautů a inženýrů úspěšně vypustila do vesmíru satelit, který odrážel sluneční svit zpět na Zemi. Díky tomu se při experimentu podařilo krátce nasvítit noční polokouli.