Debata s umělou inteligencí? Prohráli byste!
Umělá inteligence občas změří síly s člověkem, aby se ukázal aktuální stav vývoje těchto složitých technologií. Jak to ale dopadne, když se vydá na pole argumentací a debat?
Technologický gigant IBM před nedávnem představil stroj určený k debatování. Ano, opět je na scéně umělá inteligence, jejímž cílem je zpracovat obrovská množství dat a využít získané poznatky k tvorbě argumentů; a nakonec i poražení člověka v debatě.
Debaty se strojem
Základem je software pro zpracování mluvené řeči a jazyka. Z podobného ranku je třeba Duplex, který Google představil zhruba před dvěma měsíci a jehož cílem je rezervace služeb přes telefon. Jedná se tak o mnohem pokročilejší technologie, než jaké známe z našich mobilních telefonů; asistenti Siri či Alexa mají stále poměrně velké nedostatky.
Jak ale nová technologie s názvem Debater vlastně funguje? Její databáze obsahuje stovky milionů rozličných dokumentů, z nichž následně skládá kusé informace k rozličným tématům. Díky tomu může citovat či parafrázovat obrovské množství myšlenek. Vedle toho má přednastavené i určité fráze (či dokonce vtipy), u nichž čeká na vhodnou příležitost k použití.
Umělá inteligence v praxi
A jak si umělá inteligence vedla v praxi? V živě vysílaném přenosu se utkala s dvojicí lidských diskutérů. A ne ledajakých – Dan Zafrir i Noa Ovadia jsou izraelskými studentskými šampiony v debatování. Celý pokus se totiž uskutečnil v laboratořích IBM v izraelské Haifě. Během dvou dvacetiminutových dialogů se probral nejdříve výzkum vesmíru a následně telemedicína. Lidé stáli na pódiu proti černému kvádru s modrými světly ve tvaru úst, z nichž vycházel příjemný ženský hlas.
Podle hlasování po skončení debat byl stroj v obou tématech poučnější a z hlediska přesvědčivosti argumentů důslednější. Přednastavených frází navíc několikrát využil i k pobavení publika. Nelze však říci, že by byl jeho výkon bezchybný. Některé argumenty živých oponentů například nezaregistroval, jiné nedokázal přesvědčivě vyvrátit. Bylo tedy zjevné, že z hlediska množství informací je na tom (nepřekvapivě) lépe než člověk, ale pokud jde o jejich podání, tam je to horší. Zřejmě i proto byla výsledkem akce nakonec smířlivá remíza.
Na této technologii je zajímavý i přístup ke zpracovaným datům. Umělá inteligence totiž vlastně „neví“, o čem se baví – pouze zcela analyticky přistupuje k argumentům a výrokům jako k datům, která skládá za sebe.
Diskuze v domácnosti
Profesor Chris Reed z University of Dundee byl však výkonem umělé inteligence příjemně překvapen. Podle něj se jedná už o velmi pokročilou technologii využívající i složitější myšlenkové postupy. Ukázalo se tak, že v případě velmi jasně definovaných situací a podmínek by takový asistent mohl být užitečný pro většinu z nás. Například pokud chceme porovnat pro a proti destinací na dovolenou či pomoci s odhalením fake news. Není tedy nutno se hned vzrušující technologie bát, přínos pro každodenní život může být nedozírný. IBM zatím bude v testování Debatera pro výzkumné účely pokračovat a uvidíme, s čím přijdou příště.
Text: MS