Amatéři popírající klimatické změny mají v médiích víc prostoru než profesionální klimatologové
Popírači klimatických změn mají v médiích víc prostoru než experti. Veřejnost to mate a zpomaluje to odezvu na řešení klimatických změn, říká velká analýza zveřejněná v polovině srpna.
Mezi roky 2000 a 2016 stovky vědců, podnikatelů a politiků odmítalo v médiích myšlenku globální klimatické změny způsobené člověkem. Podle nové studie vydané v odborném časopise Nature Communications dostávali tito „popírači“ o 50 procent více prostoru než špičkoví vědci-klimatologové.
Skeptici mají prostoru až až
Týkalo se to dokonce i mainstreamových médií, která bývají považovaná za seriózní a s vysokým standardem žurnalistiky, od New York Times přes Guardian až po The Wall Street Journal a Daily Telegraph. Ve všech byli skeptici citováni častěji.
A to přesto, že mezi vědci existuje téměř stoprocentní shoda na tom, že klimatické změny způsobuje člověk a jeho činnost – od zemědělství přes vypalování lesů až po dominantní příčinu, jíž je spalování fosilních paliv. Podle posledních průzkumů se shoduje s tezí o takzvaných antropogenních příčinách klimatických změn asi 99,9 procent všech vědců z oborů, kterých se to nějak týká.
Hlas popíračů je silný
„Popírači klimatických změn úspěšně zvedli silný hlas mezi politiky i v komunikaci vědy,“ tvrdí autoři výzkumu. „Takové rozdíly mezi viditelností v médiích dezinterpretují reálné rozložení expertních názorů,“ říkají autoři studie.
Podle nich takové informování podkopává autoritu klimatologů a podporuje trend, kdy veřejné diskuzi dominují popírači klimatických změn.
Pro tuto studii její autoři analyzovali přes 100 tisíc zpráv a hledali v nich citace nebo zmínky o 386 klimatolozích a stejném počtu popíračů antropogenních klimatických změn. Vše se týkalo jen textů napsaných v angličtině, z této studie se tedy nedá nic usuzovat o českém prostředí, ale o tom, komu dávají některá média prostor, se můžete přesvědčit sami…
Text: Martin Kolář