Proč musí vrtulníky někam létat, když by jen „mohly počkat, až se pod nimi dostatečně otočí Země“? Ne každý to ví
Je to možná trochu zarážející, ale na internetu se skutečně vyskytují lidé, kteří nemají jasno v tom, proč se musí letadla či vrtulníky někam složitě přesouvat, když by stačilo vzlétnout do vzduchu a chvíli počkat, než se tam dole díky rotaci Země objeví kýžené místo přistání. Ušetřilo by se tím letecké palivo a samotná doprava by byla rychlejší, protože Země se otáčí přibližně 1600 kilometrů za hodinu, což je víc, než jakou rychlost dosahují letadla. Všechno ale má jeden podstatný háček, jmenuje se... fyzika.
Začněme zlehka, příkladem, který však budete schopni rozluštit všichni. Představte si, že skáčete na trampolíně, čímž děláte v malém měřítku přesně to, co naznačují někteří lidé s dotazy ohledně létání. Odpoutáte se od Země, na krátkou chvíli se ocitnete ve vzduchu, a protože Země pod vámi stále ubíhá, doskočíte mimo trampolínu, konkrétně o necelých 500 metrů dál, než jste vyskočili. Je to tak? Ne, protože to bychom tu měli zejména v létě nespočet létajících dětí, které opouštějí hřiště a zahrady a mizí svým rodičům klidně i několik kilometrů daleko. Tak čím to je?
Magie setrvačnosti
Dostáváme se tím už k části, která vysvětluje, proč takový přesun není možný, a pojmenovat ji můžeme jako setrvačnost. Všechno na naší planetě se díky setrvačnosti pohybuje spolu s ní, takže i když zrovna spíte, pořád se pohybujete rychlostí oněch 1600 kilometrů za hodinu. A protože pohybující se objekty mají tendenci setrvávat v přímočarém pohybu stejnou rychlostí, pokud na ně nepůsobí jiná síla, zůstanete i po výskoku nad trampolínou. Stejně jako byste zůstali v jedoucím nákladním autě, kdybyste v něm vyskočili.
Čtěte také: Nové vesmírné letadlo zvládne let z Londýna do New Yorku za 60 minut
Vraťme se ale k poznámce, že pohybující se objekty pokračují v přímočarém pohybu stejnou rychlostí, pokud na ně nepůsobí jiná síla. A tady už v podstatě střílíme gól. Tou jinou silou je totiž v případě letadel tah jejich motorů a vynaložená energie, která je přemisťuje z místa na místo. Plus k tomu samozřejmě musíme přidat i poučení o tom, že atmosféra – tedy plynný obal naší planety – podléhá stejné setrvačnosti jako veškerá další hmota Země. Nejde tedy o žádnou statickou vrstvu, což se vyplatí i ve chvíli, pokud byste nechtěli být konstantně po celou dobu svého života bičováni neuvěřitelnými vichry.
Takže ne, jednou pro vždy ne, odpoutání od Země neznamená ztrátu setrvačnosti a zázračně rychlé přemisťování z místa na místo, takhle zkrátka fyzika nefunguje.
Zdroj: Reddit, Science ABC
Video, které jste mohli minout: Zaspalo Česko s QR kódy? V Asii s nimi platí nájem či zubaře, „čtverečky“ mají i bezdomovci