27. dubna 2020 15:20

Video ukazuje zaparkovaná letadla po celém světě. Některá raději létají prázdná

Jedním z prvních odvětví postižených pandemií nemoci COVID-19 byl letecký průmysl. A odborníci se shodují, že na něj budou důsledky karanténních opatření doléhat ještě v době, kdy se život v postižených zemích začne vracet k normálu.

Podle Flightradar24 se 22. ledna 2020 uskutečnilo na celém světě téměř 114 000 letů, o měsíc později už bylo ve vzduchu jen 27 000 letadel. To představuje pokles o 77 %. Ovšem nic to nevypovídá o počtu cestujících – mnohá letadla létala obsazená jen napůl, nebo dokonce zcela prázdná.

Podívejte se na zaparkované letecké flotily:

Zatímco vyřazená letadla mohou být prodána novému majiteli nebo odstavena na obřích vrakovištích, stroje, které se mají znovu vrátit do služby, vyžadují úplně jinou péči. Letadla se staví pro prakticky nepřetržitý provoz a jejich parkování je mimořádně náročné. Je nutné zajistit pravidelné testování všech systémů, kontrolu motorů a podvozků, ochranu palivových nádrží před korozí a důkladné čištění interiéru.

K tomu potřebujete mít v pohotovosti vyškolený personál a technické zázemí – proto aerolinky parkují svá nevyužitá letadla na ranvejích letišť a poblíž terminálů. A to stojí další peníze – mimo jiné i proto sáhly některé aerolinky k drsnému opatření a raději nechávají svá letadla létat prázdná...

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom