Sabotoval umělou inteligenci a dostal padáka. Firma popřela, že by přišla o 230 milionů
Sabotování umělé inteligence se nevyplácí. Ukazuje to kauza kolem propuštění jedné „zlomyslné“ osoby.
Majitel čínské sociální sítě TikTok před časem propustil stážistu, který sabotoval projekt umělé inteligence (AI). Informoval o tom server britské stanice BBC. Firma podrobnosti k propuštěné osobě nesdělila, není tedy jasné, zda šlo o muže, nebo o ženu. TikTok ale odmítl spekulace o rozsahu škod, které se v této souvislosti objevily. Vlastníkem TikToku je firma ByteDance.
Vlastník sítě uvedl, že stážistu propustil kvůli tomu, že „zlomyslně zasahoval“ do trénování jednoho z modelů AI. ByteDance má na trhu model generativní AI nazvaný Doubao, který je v Číně nejpopulárnějším chatbotem a který je podobný chatovacímu programu ChatGPT od americké společnosti OpenAI.
„Ten jedinec byl stážistou v týmu pro (reklamní) technologie a nemá žádné zkušenosti s AI Lab,“ uvedla společnost ByteDance. „Profil té osoby na sociálních sítích a rovněž zprávy v médiích obsahují nepřesnosti,“ dodala. Informace o propuštění stážisty či stážistky se o víkendu začaly šířit sociálními médii. Obchodní on-line aktivity podniku, včetně jeho velkých jazykových modelů umělé inteligence, tato událost neovlivnila, dodává ByteDance.
Vlastník TikToku rovněž popřel zprávy, že incident způsobil škodu za více než deset milionů dolarů (přes 230 milionů Kč), a to narušením tréninkového systému AI složeného z tisíců výkonných grafických procesorových jednotek (GPU). Kromě toho, že firma tuto osobu v srpnu propustila, informovala o incidentu univerzitu, kde dotyčná osoba studovala, a rovněž orgány regulující toto odvětví.
Čtěte také: Vánoce: Doba, kdy se kyberspecialisté nezastaví. Mnozí útočníky na své bankovní účty takřka zvou, varují
ByteDance provozuje některé z nejpopulárnějších aplikací sociálních médií na světě, včetně sítě TikTok a jejího čínského ekvivalentu Douyin. Obecně je považován za lídra, pokud jde o vývoj algoritmů, protože jeho aplikace jsou pro uživatele atraktivní. Stejně jako mnoho jeho protějšků v Číně i ve světě ByteDance masivně investuje do umělé inteligence. Technologii využívá u svého chatbota Doubao a mnoha dalších aplikací, včetně nástroje pro převod textu na video s názvem Jimeng.
Zdroj: ČTK, BBC
Video, které jste mohli minout: Začali s Mrazíkem, úspěch přinesla Operace Flashpoint. Studio Bohemia Interactive slaví 25 let