Legendární Zubr: Jediné ozbrojené vznášedlo na světě slouží hlavně jako transportér
Vznášedlo Zubr během cvičení ruské armády převáželo vojáky i vojenskou techniku.
V červenci 2020 uspořádala ruská armáda cvičení 336. námořní pěchotní brigády v kaliningradské oblasti. Video, které následně publikovalo ruské ministerstvo obrany, prezentuje vojáky i jejich techniku včetně obřího vznášedla Zubr, které bylo do výzbroje tehdejší sovětské armády zařazeno v roce 1991. Ve videu je konkrétně k vidění Zubr s označením Jevgenij Kočeškov, jeden ze dvou strojů, které ruská armáda dodnes využívá.
Nad vodou i nad zemí
Jde o 415 tun vážící loď, kterou pohání pět vzduchových turbín o výkonu 12 100 koňských sil na hřídeli. Trojice turbín se stará o pohyb vznášedla, dvě jsou pak ve vodorovné pozici umístěny pod lodí a starají se o stále mírně fascinující pohyb nad povrchem. Vzduchový polštář, na kterém Zubr leží, chrání po obvodu pružná manžeta, která se naplňuje vzduchem a brání jeho unikání zpod plavidla.
Díky tomu se může jakékoliv vznášedlo pohybovat jak nad zemí, tak nad vodní hladinou a navíc s bonusem v podobě odolnosti vůči podvodním zbraním, jako jsou miny či torpéda. Pohyb je přitom poměrně rychlý, když je nejvyšší uvedenou hodnotou 55 námořních mil, tedy přibližně 100 kilometrů za hodinu.
Určen nejen k transportu
V případě Kočeškova a jeho protějšku Mordovija jde navíc o pravděpodobně jediná vznášedla, která mají vlastní zbraňové systémy. Konkrétně jde o dvojici odpalovačů Fasta-4M s šestnácti raketami země-vzduch Igla-M, přibližně odpovídajícím americkým raketám Stinger. Ruské Zubry se mohou dále spolehnout na dva kulomety AK-630M a stejný počet odpalovačů 140mm protipěchotních raket Ogon-22.
Takto vypadají obří vznášedla americké armády:
Každý ze Zubrů obsluhuje je 33členná posádka a do nákladového prostoru se vejde buďto 360 vojáků, tři hlavní bojové tanky, 10 obojživelných obrněných vozidel BTR-80, nebo jakákoliv vhodná kombinace zmiňované techniky a vojenského personálu.
Co se týče dalších zemí, které Zubry ve své armádě využívají, pak jde už pouze o Řecko a Čínu. Obě země vlastní po čtyřech strojích, které však na rozdíl od ruské dvojice slouží výhradně k transportu a ženijním operacím. Vzhledem k jejímu stáří se navíc předpokládá, že třída Zubr již brzy přestane být relevantní a postupně ji nahradí modernější stroje – zvlášť když se na začátku uvažovalo, že životnost vznášedel nepřekročí šestnáct let.