Opravdový Venom bude zachraňovat lidské životy. Nově vyvinutý černý sliz ale může i zabíjet
Magnetický sliz může kupříkladu vytáhnout předmět, který by ve vašem těle mohl nadělat neplechu. Aktuálně to má ale jeden zásadní háček.
Myšlenka, že vaše tělo ovládne symbiont z vesmíru a výměnou za superschopnosti nad vámi částečně převezme kontrolu, může být pro někoho poměrně lákavá. Jak nás ale naučily komiksy a komiksové filmy o Venomovi, nikdy se to neobejde bez – diplomaticky řečeno – nejrůznějších kompromisů. Skutečný svět ale bývá mnohem méně extrémní a kdo ví, čeho bude nově vyvinutý černý a plně ovladatelný sliz z Hongkongu schopen.
Jak skutečný „Venom“ funguje?
Ano, slyšíte správně, vědci z fakulty mechanického inženýrství na Čínské univerzitě v Hongkongu vynalezli měkkého robota, který má skutečně podobu černého slizu. A dokonce je možné působením magnetické síly robota tvarovat či natahovat, což z něj potenciálně dělá vhodný nástroj pro práci ve stísněných podmínkách. Podle popisu studie by měl své uplatnění najít zejména v medicíně coby ideální řešení neinvazivní chirurgie, mikromanipulace nebo cíleného zavádění léčiv.
Scientists in Hong Kong have developed a robot made of magnetic slime that could be used to help recover accidentally swallowed objects pic.twitter.com/17tBuvpwRQ
— TRT World (@trtworld) April 4, 2022
Z vědeckého pohledu jde o slizového robota na bázi nenewtonské kapaliny, který v sobě kombinuje to nejlepší z robotů s magnetickým pohonem na bázi elastomerů i kapalin. Odstraňuje tak předchozí nedostatky obou zmiňovaných postupů výroby miniaturních robotů a využívá jak možnosti pohybovat se ve velmi omezeném prostředí, kterou nabízejí roboti na bázi kapalin, tak zachovávat stabilní tvar, což je pro změnu výsadou silikonových robotů.
Kdo spolkne sliz?
Tímto způsobem by tak mohl pacient například spolknout nově vyvinutý sliz a nechat lékaře, aby jej pomocí dalších magnetů například nasměroval k předmětu, který byl spolknut nedopatřením. Sliz by mohl takový předmět obalit a nechat jej projít trávicím traktem nebo jej ze žaludku pomoci extrahovat.
Jednu věc ale zatím má slizový robot podobnou se symbiontem z vesmíru. Pro člověka je v aktuální podobě kvůli magnetickým částicím toxický. Pro použití v lidském těle by tak pro něj museli vědci najít vhodný polymerový obal, čímž by ale robot mohl přijít o některé své přednosti a efektivita jeho využití by se patrně snížila. Je to však něco, co vědci momentálně řeší a doufají, že najdou vhodný způsob, jak kýženého výsledku dosáhnout.
Zdroj: Engadget