U italských Benátek našli v moři sliz. Hmota může dusit ryby
V moři nedaleko Benátek našel italský biolog Marco Segarich podivný sliz, který má zřejmě souvislost s rozšířením mikrořas. Rosolovitá hmota není nebezpečná pro člověka, ale může dusit ryby a jiné mořské živočichy.
Podivnou slizovitou hmotu Marco Segarich objevil u ostrova Trezze, který leží nedaleko italských Benátek. Biolog video zveřejnil na facebookové stránce Area Marina Protetta Miramare.
Za vznikem slizu podle expertů stojí rozšíření mikrořas. Rosolovitá hmota vzniká přirozeně, produkují ji mořské řasy, když mají příliš velký objem živin. Ke zvýšené produkci přispívá ohřívaní moře a znečištění. Experti jsou přesvědčení, že moře se ohřívá kvůli postupující klimatické změně.
Hmota, která se v minulosti objevila také u pobřeží Turecka, by neměla být nebezpečná plavcům, ale může znamenat komplikaci pro lodní dopravu. Turecký profesor Bayram Ozturk pro BBC uvedl, že sliz může znamenat velké nebezpečí pro život v moři.
Pokud vrstvy slizu budou v některých lokalitách kumulovat, může hmota začít dusit ryby a jiné živočichy, které se dostanou pod ni.
Podívejte se také, jak žije a loví žralok plochozubý: