Začalo testování na lidech, spolehlivá vakcína proti malárii je na dosah. Kolik životů může každoročně zachránit?
Po letech výzkumů se konečně zdá, že by se mohla objevit bezproblémová vakcína proti malárii. Vědci mají za sebou úspěšnou studii a chystají její rozšíření.
Prvok zimnička (Plasmodium), který má na svědomí i nemoc zvanou málarie, zabíjí ve velkém tak dlouho, že už si lidstvo do jisté míry zvyklo. Což je nepochybně šílené, bereme-li v potaz, že na malárii celosvětově ročně umírají stovky tisíc lidí. Světová zdravotnická organizace v roce 2019 odhadovala počet celosvětově nakažených na 229 milionů, z nichž 409 000 osob zahynulo. A co je nejhorší, 67 % z nich byly děti mladší 5 let. Nyní se ale zdá, že se konečně blýská na lepší časy a řešení na malárii je na cestě.
After nearly a century, an effective malaria vaccine may be within reach after trials of a vaccine from Oxford recorded 77% efficacy in 450 children. Larger trials are now underway; if the vaccine works, it will represent one of the biggest health breakthroughs ever. Guardian pic.twitter.com/Qxk81QD1ko
— Fix The News (@fix_thenews) May 6, 2021
Úspěšné testy vakcíny
Testování nové vakcíny, které proběhlo na 450 dětech a uskutečnilo se v Burkině Faso, se totiž jeví jako velice slibné. Vakcína vyvinutá vědci z Jennerova institutu (vyvinul i vakcínu AstraZeneca proti nemoci COVID-19) na Oxfordské univerzitě prokázala až 77% účinnost po dobu 12 měsíců. Nyní se chystá nová studie, která bude zahrnovat až 4 800 dětí ze čtyř zemí. „Doufáme, že těch 400 000 nakažených se v příštích pěti letech sníží na desítky tisíc, což by bylo naprosto fantastické,“ vyjádřil naděje do budoucna ředitel Jennerova institutu Adrian Hill.
S vakcínou jsou dlouhodobé problémy
Vakcína proti malárii už byla dříve ve hře, jenže se bohužel právě u dětí ukázala jako problémová. Mezi možné vedlejší účinky, na které se lékaři v rámci několika studií zaměřili, byl zvýšený výskyt zápalu mozkových blan. Charlemagne Ouédraogo, ministr zdravotnictví v Burkině Faso, pro stanici BBC vyjádřil naději, že tato nová vakcína proti malárii by mohla být licencována již v příštích letech a jednalo by se o „mimořádně důležitý nový nástroj pro kontrolu malárie a záchranu mnoha životů“.
Race For #Malaria #Vaccine Accelerating Following Trial Successhttps://t.co/lJTUayuiuq#connectedthinking #pharmaceutical #drugmakers #Africa #healthcare pic.twitter.com/WLvbo0XwHs
— Fitch Solutions (@FitchSolutions) May 7, 2021
Na boj proti malárii padly stamiliony dolarů
Přestože na hledání vakcíny už byly vynaloženy stovky milionů dolarů, finální výsledek je stále jen ve fázi pokročilého vývoje. Nadace Billa a Melindy Gatesových kupříkladu věnovala na boj proti malárii již přes 258 milionů dolarů. Nalézt účinnou vakcínu je však komplikované mimo jiné proto, že zimničky mají více než 500 genů a dlouhodobě se vyvíjejí spolu s lidmi. Díky tomu je ve hře obrovské množství jejich kmenů, které by se daly přirovnat k mutacím virů, o nichž se nyní často mluví.
Zatímco vakcína by byla zřejmě ultimátním řešením problému malárie, boj s ní je prováděn i skrze další prostředky. Mezi nejjednodušší a nejlevnější patří moskytiéry napuštěné insekticidem, vypouštění geneticky pozměněných neplodných komárů do přírody nebo preventivní antimalarika. Antimalarika však mají často nepříjemné vedlejší účinky. Antimalarikum Lariam u některých lidí způsobuje nepříjemné psychické stavy jako lariamovou paranoiu či úzkost. Celoplošné očkování je tak zřejmě jedinou cestou, jak se zbavit hrozby této nemoci.