Lysohlávky léčí depresi lépe než antidepresiva. Jak to je s doporučováním jejich užití?

Překvapivě skvělé výsledky s terapií odborníci ověřili v klinické studii na pacientech a nezaznamenali ani žádné vedlejší účinky.

Lysohlávky nebo lidově „houbičky“ počítáme mezi lehčí drogy. Obsahují přírodní halucinogen, který může uživatelům navodit zrakové i sluchové přeludy a zkreslit vnímání prostoru i času. Tento halucinogen se jmenuje psilocybin a možná bude znamenat revoluci v léčbě závažných depresí, a dokonce možná i dalších problémů s duševním zdravím a závislostmi.

Dlouhodobé účinky jen po dvou dávkách

Ze studie, kterou vedli odborníci z centra pro výzkum psychedelik na londýnské Imperial College, vyplynulo, že psilocybin má s největší pravděpodobností unikátní vliv na mozek spočívající v tom, že jej pomáhá uvolnit. A to natolik, že depresí omezené mozkové aktivity dokáže vymanit ze strnulosti.

Výsledky klinického výzkumu na pacientech trpících středně závažnými až závažnými depresemi vypadají velice nadějně. V porovnání se standardními antidepresivy, které je nutné brát po dlouhou dobu, aby se projevily účinky, má psilocybin prý potenciál trvaleji symptomy zmírnit už po jedné nebo dvou dávkách. Výsledek potvrdily i mozkové scany.

Tři čtvrtiny lidí, kterým byla během studie látka podávána, vykazovaly v kombinaci s terapií zlepšení, a více než polovina z nich dokonce byla i v remisi. Úleva od depresí navozená pouhými dvěma dávkami vydržela pacientům dokonce po celý rok, co je výzkumníci sledovali. A aby těch pozitivních věcí nebylo málo, na rozdíl od běžných antidepresiv byla tato léčba bez vedlejších účinků.

Pojídání houbiček se rozhodně nedoporučuje

Podle odborníků má výzkum psilocybinu zkrátka obrovský potenciál. Chystají se zjišťovat, jestli účinky mohou být dlouhodobější než už vyzkoušených 12 měsíců, a s látkou se samozřejmě bude dál experimentovat. Je ale ještě brzy na to se ptát, kdy a jestli vůbec bude dostupná jako lék na depresi. A autoři studie si také nemohli odpustit varování, aby lidé trpící depresemi s „houbičkami“ raději sami neexperimentovali.

Zdroj: Nature

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom