Jak sestřelit dron? S novou speciální puškou ani nemusíte vidět cíl
Klíčem k úspěchu je přesné zaměření létající hrozby a jeden sebevědomý výstřel elektromagnetického výboje.
Ačkoliv armády mnoha zemí již dlouhá desetiletí používají autonomní či dálkově ovládaná bezpilotní letadla, byl to až nástup komerčních dronů, který znamenal na tomto poli skutečný průlom. Mnoho lidí si už nedovede představit dovolenou bez svých „leteckých“ snímků. Filmaři přestali k podobným záběrům používat vrtulníky a vrátíme-li se k armádě, drony našly uplatnění zejména při průzkumu. Kvůli své dostupnosti a obratnosti se ale staly také povážlivou hrozbou, ať už se jedná o velké veřejné akce, nebo vojenské operace, a coby na zbraň musí přirozeně přijít odpověď ve formě efektivní obrany.
Orel to nevyřeší
Prostředků, jak bojovat proti dronům, už existují desítky a možná vás překvapí, že jsou mezi nimi i draví ptáci. Ti své uplatnění najdou například v okolí letišť, kde se ještě donedávna museli potýkat jen s ostatním ptactvem, které je nebezpečné pro proudové motory dopravních letadel. Nyní jsou ale dravci cvičeni k útokům na drony, které mohou způsobit ještě větší škody.
Alespoň na pohled o trochu konvenčnější řešení nabízejí speciální pušky, které však nevystřelují žádné projektily. DroneGun od společnosti DroneShield nebo DroneDefender od společnosti Dedrone vyžadují přímou viditelnost problémového dronu, jemuž následně přeruší rádiovou komunikaci s ovládáním jeho majitele a převezmou řízení. Nevýhodou je však právě ona nutnost dron vidět, což může být problém například v zastavěné oblasti nebo za špatného počasí, kdy se dron může navigovat jen podle GPS a skutečně „vidět“ nemusí.
Francouzský pokrok
Proto přichází řešení od francouzské společnosti Cerbair v podobě sady nazvané Chimera, pomocí níž je možné dron efektivně vyhledat a následně zničit elektromagnetickým výbojem. Součástí kitu je všesměrový detektor rádiového spektra, který je schopný odhalit pohybující se dron a potenciálně i jeho ovladač na zemi. V momentě, kdy na odhalení potenciální hrozby dojde, přichází na řadu druhá součást zmiňované sady – směrová anténa v podobě pušky, která je současně i emitorem elektromagnetického výboje. Pokud dojde na vyhodnocení, že hrozba přesahuje stanovený rámec, EMP se postará o efektivní zničení dronu, a to i v případě, není-li navázána přímá viditelnost.
Zbraň Chimera umí zničit dron bez přímé viditelnosti
Cerbair uvádí, že jejich řešení v boji proti dronům už využívají některé speciální jednotky, včetně té, která má na starost ochranu prezidenta Spojených států. Největší problém tohoto boje však i nadále spočívá v nepoměru nákladů na dron a účinné řešení pro jejich likvidaci. To první je možné sehnat za několik tisíc korun v obchodě s elektronikou. To druhé podléhá regulacím a cena je, alespoň prozatím, násobně vyšší.