Kdo ovládá GPS? Systém, bez kterého již neumíme žít, řídí jediná organizace
GPS signál máme v mobilech i hodinkách a řídí se jím téměř vše. Výhradní vlastnictví vzbuzuje řadu obav.
„V roce 1994 vznikl všudypřítomný, okamžitý a přesný systém, s jehož pomocí může každý zjistit svou polohu na planetě Zemi s přesností 10 metrů – kdykoli a kdekoli,“ píše Clifford Alan Pickover v Knize o vědě.
Původní projekt globálního systému určení polohy (GPS – Global Positioning System) počítal s vysláním 24 družic. Dnes jich je na obloze 32, což je vzhledem ke struktuře vysílaných dat jejich maximální možný počet. Zemi obíhají ve výšce 20 350 km a ve správě je mají Vesmírné síly USA, což je jedna z ozbrojených složek americké armády, která vznikla v roce 2019 vyčleněním z letectva. Systém dokáže ukázat přesnou polohu i nadmořskou výšku v čase s přesností atomových hodin.
Kde všude najdeme GPS? Všude! Zdroj: iStock
GPS je všude
Využívání GPS je skutečně všudypřítomné. Používají ho automobilové i lodní navigace, sportovní aplikace ukryté v mobilech i chytrých hodinkách, GPS na dálku prozradí, kde je váš ukradený mobil nebo zatoulaný pes s „chytrým“ obojkem. Používají ho zaměstnavatelé, aby kontrolovali zaměstnance ve služebních autech, i vojáci k navádění přesných střel či ponorek. Pokud by někdy došlo ke globálnímu výpadku, mělo by to dopad na všechny aspekty naší civilizace. USA sice v roce 1995 deklarovaly, že nebude nikdy záměrně deaktivován, nicméně dokážou snížit přesnost zaměření.
„Až do roku 2000 obsahoval systém GPS funkci Selective availability (omezená dostupnost). Spočívala ve vkládání pseudonáhodné chyby do navigačních údajů, a přesnost nearmádních přijímačů GPS tak byla snížena na přibližně stometrový okruh. Protože chyba ‚kmitala‘ všemi směry, pokud byl přijímač na místě dlouho, přesnost stoupala. Tak se zajistilo, že navigace nemůže sloužit například k přesnému navádění řízených střel, ale zároveň je využitelná jak pro vědce (kteří si na přesnější výsledek počkají), tak pro civilní letadla a lodě (kde mohou být v nouzi rádi i za přibližný odhad polohy),“ píše vědecký publicista Pavel Kasík.
Satelity řídí svět ve všech civilizačních aspektech Zdroj: iStock
Satelitní nezávislost
Americká armáda si je vědoma toho, že záměrné vypnutí GPS signálu je z hlediska následků nemožné, ale zároveň na něm nechce být zcela závislá. Proto speciální vojenská vědecko-technologická agentura DARPA vyvíjí moderní systém určování polohy na GPS zcela nezávislý. Faktu, že být závislý na GPS spadající pod americkou vojenskou správu není úplně výhodné, si byli vědomi nejen Číňané či Rusko, ale i Evropa. V prosinci 2016 odstartoval satelitní evropský navigační systém Galileo. Evropská unie totiž nechce být závislá na americkém systému GPS, čínském BeiDou ani ruském GLONASS. Administrativní sídlo Galilea je v pražských Holešovicích.
Zdroj: C. A. Pickover. Kniha o vědě