Antikoncepční pilulka pro muže se blíží. Testování prokázalo nesmírnou efektivitu
Nadějný výzkum amerických vědců možná vyústí v revoluci konceptu plánovaného rodičovství.
Současné pilulky proti početí jsou určené výhradně ženám a mimo vysoké účinnosti mívají také obrovský příbalový leták, kterým byste se s trochou snahy mohli v noci klidně přikrýt jako dekou. Je totiž plný nežádoucích účinků. Najdeme v něm třeba takové lahůdky jako trombóza, embolie, infarkt, cévní mozková příhoda, zvracení, deprese, žlučníkové kameny, problémy s játry a migrény, a to ani nemluvíme o takových, které sice až tak závažné nejsou, ale život nezlehčují. Například náchylnost ke kvasinkovým infekcím pohlavních orgánů, přibývání na váze nebo snížené libido.
Přesto je ale ženy i mladé dívky zhusta používají, protože jsou velmi spolehlivé a kvůli nedostatku účinných antikoncepčních metod pro muže leží i v 21. století zodpovědnost daleko častěji na tom pohlaví, které v případě početí následky odnese se vším všudy. A ačkoli sexismus v tomhle nastavení sehrál pochopitelně obrovskou roli, je potřeba také připomenout, že vědci vyvíjející orální antikoncepci pro muže naráželi během svých pokusů na mnoho problémů. Teď se ale zdá, že se jí konečně dočkáme.
Nová sloučenina dočasně snižuje počet spermií
To, co by se mohlo už brzy stát revolučním přípravkem, vyvinuli vědci z americké univerzity v Minnesotě. Látka s pracovním názvem YCT529 neovlivňuje hormony, ale jeden ze tří proteinů, které na sebe váží kyselinu retinovou. Ta hraje mimo jiné velmi důležitou roli v procesu tvorby spermií.
I HOPE THIS PILL 💊 WILL NOT BURST THE SCROTUM ( APA'AMU ) OR CAUSE WAHALA? Male Contraceptive Pill Found 99%...
Posted by Prof. Mgbeke on Thursday, March 24, 2022
YCT529 už má za sebou úspěšné testy na zvířatech. Myším, respektive myšákům, kterým ji vědci 4 týdny podávali, dramaticky poklesl počet spermií a YCT529 byl na základě těchto pokusů vyhodnocen jako na 99 procent účinný přípravek. Navíc vědci nezjistili žádné závažné účinky a počty spermií se u myšáků, jimž YCT529 vysadili, do 4 až 6 týdnů vrátily do normálu.
Klinické testy na lidech ještě v roce 2022?
Dalším stadiem testování jsou už samozřejmě klinické studie na lidech. Vědci by s nimi měli začít do konce roku 2022. Vyhráno ale zatím ještě není. I kdyby všechno dopadlo skvěle, na trh povede ještě dlouhá cesta. Navíc to také skvěle dopadnout nemusí, protože, jak upozorňuje profesorka Gunda Georgová v tiskovém prohlášení, „je velmi těžké předvídat, jaké výsledky bude sloučenina úspěšná u laboratorních zvířat vykazovat u lidí. Proto pokračujeme v práci a zkoumáme i jiné možnosti“.
Zdroj: American Chemical Society