Američtí vojáci nově uvidí skrze zdi. Výstroj za miliardu dolarů nabídne řadu dalších unikátních funkcí
Americká armáda zaplatila miliardu dolarů za výstroj, která může změnit tvář moderních válečných konfliktů.
Podobně, jako se za uplynulá desetiletí změnily letecké souboje, mění se také možnosti pozemního boje pěchoty. Moderní technologie vstupují do konfliktů čím dál aktivněji a nabízejí vojákům možnosti, při nichž jsou bojové postupy efektivnější a zároveň bezpečnější. Jednou z nich jsou i nové brýle IVAS pro jednotky americké armády, které v kombinaci s dalšími nástroji a kamerami umožní „vidět“ skrz zeď a jiné pevné překážky.
Méně zmatení a ztrát na životech
Hlavní impuls pro vývoj integrovaného vizuálního augmentačního systému vzešel z nutnosti informovat vojáky, transportující se v obrněném vozidle, o dění v bezprostředním okolí. Dosud se totiž mohli orientovat pouze pomocí jednoho monitoru v transportním prostoru, což nebylo dostatečné. Po otevření rampy a výsadku z vozidla se musela jednotka rychle zorientovat a reagovat na postup nepřítele, což s sebou mnohdy neslo zbytečné zmatení a bohužel i oběti na životech.
The US Army's New Goggles Could Let Soldiers See Around Corners. (Futurism) #AR #AugmentedReality #Technology https://t.co/kq2OeOBdqN pic.twitter.com/hmfD9yCGQS
— James Gingerich #B2B #Technology #Influencer (@jamesvgingerich) March 20, 2021
Díky popisovanému systému IVAS ale budou mít vojáci nově možnost sledovat na průhledovém displeji své helmy či brýlí libovolné zdroje informací, včetně výstupu z venkovní všesměrové kamery obrněného vozidla. Už během transportu tak budou moci bez omezení sledovat okolí a být připraveni ještě předtím, než budou muset vkročit na bojiště. Jak ovšem popisuje ministerstvo obrany Spojených států, tím možnosti IVAS rozhodně nekončí.
Mnoho využití, vysoká cena
Průhledový displej je napojen na komunikační jednotku, která může přijímat GPS data ostatních vojáků, meteorologické informace, mapová data či zdroj videa z hledí vlastní, či jakékoliv jiné zbraně. Nabízí se tím celá plejáda funkcí, které budou moci vojáci využít, a získat tak lepší přehled o bojišti, podmínkách i pozici nepřítele. Jedním z příkladů je využití vlastní pušky coby periskopu při snaze nahlédnout za překážku, když se obraz z kamer či senzorů bude přenášet do průhledových displejů celé jednotky.
Další zásadní funkcí pak může být minimapa, jako vystřižená z videoher, na které vojáci uvidí rozmístění svých spolubojovníků na interaktivním výseku mapy bojiště. Samozřejmostí je rovněž kombinace několika zdrojů s pochopitelnou snahou vojáka nezahltit informacemi, ale poskytnout mu přesně tolik údajů, aby byl ve svém postupu efektivnější. Mírným problémem může být cena, na kterou jedna sada IVAS přijde. V současnosti jsou náklady vyčísleny v přepočtu na 600 tisíc korun za kus. Americká armáda přesto plánuje pořídit 40 000 kusů za přibližně 1,1 miliardy dolarů bez ohledu na úspory, které vláda Spojených států v nedávné době provedla.