Ruská armáda nasadila vojensky vycvičené delfíny. Co dokážou a jaký mají úkol?
Ruská armáda v Sevastopolu začala používat vojensky vycvičené delfíny. Rusové využívají nejen jejich obratnosti a echolokace, ale i ostrých zubů.
Během probíhající války na Ukrajině se už nejednou mluvilo o tom, že Rusové v konfliktu využívají delfíny. Zní to skoro až úsměvně, obzvlášť v kombinaci s neúspěchy v bojích na zemi nebo fotkami, na kterých bylo možné sledovat konvoj civilních vozidel nejrůznějších značek i stáří, který míří na válečnou frontu. Ve skutečnosti ale není na používání delfínů námořnictvem nic nového nebo překvapivého. A stejně jako tak dnes činí Rusové, využívali delfíny a jiné mořské savce i námořnictva Spojených států nebo Severní Koreje.
Nasazení delfínů v Sevastopolu
Aktuální zprávy z konce dubna 2022 přicházejí v souvislosti s novými snímky přístavu v Sevastopolu, které poskytly satelity Maxar Technologies. Ruské námořnictvo umístilo u vjezdu do přístavu dvě ohrady pro delfíny, které tam podle analýzy snímků mají být přibližně od února 2022. To přirozeně odpovídá začátku ruské invaze a snaze ochránit sevastopolský přístav od sabotáží cenných lodí, které v něm kotví. Jak, ptáte se? Skutečnost může být poněkud znepokojivá, ale s přihlédnutím k tomu, že delfíni nejsou jen na pohled roztomilí pískající kytovci, se zřejmě není čemu divit.
NEW: Russia has deployed trained dolphins to protect a Black Sea naval base at Sevastopol in occupied Crimea (yes, really)
— Jack Detsch (@JackDetsch) April 29, 2022
Here is 1 of 2 dolphin pens placed at the entrance to the harbor. 🇷🇺 dolphins could theoretically stop Ukrainian divers trying to access the base
📷:@Maxar pic.twitter.com/lZnkK6y5VB
Jak pro agenturu NPR uvedl profesor námořní historie na King's College v Londýně Andrew Lambert, delfíni se mohou hodit například k usmrcení potápěčů, kteří by chtěli vniknout do přístavu a provést sabotáž některé z lodí. „Neexistuje žádný důkaz, že by to dělali nebo k tomu byli přímo cvičení, ale je to pravděpodobné. Každý potápěč v přístavu by mohl být cíl,“ uvádí Lambert. Kromě útoků na potápěče jsou ale delfíni využíváni i pro své další vlastnosti, kam spadá jejich inteligence, obratnost nebo schopnost rychle se ponořit do velké hloubky a v podstatě obratem vyplavat na hladinu.
Delfíni jsou vycvičení jako psi
To vše mohou delfíni využívat k rutinnímu hlídání vymezeného prostoru, ze kterého nemají po výcviku tendenci prchat na volné moře, ale vracet se do zmiňovaných kotců. Lambert jejich chování i použití přirovnává ke psům, kteří hlídají perimetry na souši, což má být podle NPR velmi trefné přirovnání, díky kterému jsou delfíni nasazováni i armádou, resp. námořnictvem jiných států.
Military Dolphins🐬
— Ajatshatru🚩 (@vernaculartube) April 28, 2022
1⃣ Russia is using dolphins to protect Black Sea naval base, satellite photos suggest
2⃣ The dolphins could be used to counter specialist Ukrainian divers attempting to enter the port to sabotage Russian warships pic.twitter.com/v1txsCmavm
V případě USA sahá historie výcviku delfínů či dalších mořských savců přibližně do poloviny dvacátého století, kdy odstartoval speciální program námořnictva. Jednotka dodnes sídlí v San Diegu a vedle delfínů trénuje také lachtany k detekci, označení a vyzvedávání předmětů v přístavech a pobřežních oblastech.
Jednotka, která nyní operuje u Sevastopolu, s sebou však přináší jeden zvláštní paradox. Ačkoliv byla původně založena sovětským námořnictvem už v průběhu studené války, po rozpadu SSSR připadla i se Sevastopolem právě Ukrajincům. Ti ji, pravda, neudržovali příliš aktivní, ale patřila jim, což se samozřejmě změnilo po anexi Krymu, kdy jednotku opět začali užívat Rusové.
Zdroj: NPR