10. března 2022 07:40

Putin si drží odstup i od svých nejbližších. Kde vzal směšně dlouhý bílý stůl?

Zveřejněné fotografie ukazují, že se prezident Vladimir Putin bojí i nejbližších spolupracovníků. Kdo se k němu dostane nejblíž?

Běžně se státníci setkávají u jednoho stolu a spolu se i pro média fotografují, čímž veřejnosti naznačují, že jsou ochotní spolu mluvit. Vladimir Putin se stává výjimkou.

6 metrů od vládce

Šestimetrový bílý lakovaný stůl, který má nyní prezident Putin v oblibě, se do Kremlu dostal ještě před jeho nástupem do prezidentské funkce na objednávku Borise Jelcina a vyjadřuje smysl vládců pro demonstraci moci. Popravený rumunský prezident Nicolae Ceaușescu si obdobně nechal vystavět Palác národů, který se stal po americkém Pentagonu druhou největší budovou na světě. Putinovo sídlo na pobřeží Černého moře je zase největší obytná budova v Rusku. Podle Putinova kritika Navalného je sídlo 39krát větší než Monako. Přestože v minulosti neměl Putin problém sedět ve skupině státníků, nyní trvá na velké vzdálenosti i od svých nejbližších spolupracovníků.

Strach z nákazy

Podle oficiálních údajů byla šestimetrová vzdálenost od francouzského prezidenta Macrona bezpečnostní záruka, neboť francouzský státník se odmítl nechat covidově otestovat. Za odmítnutím testu jsou spekulace o tom, že by ruské tajné služby mohly díky testu získat jeho DNA, a tak získat například podrobnosti o prezidentově zdravotním stavu. Agentury zaznamenaly nejen onen ikonický dlouhý stůl, ale i několikametrovou vzdálenost, která musela být mezi oběma státníky dodržena při příchodu do jednacího sálu.

Nejedná se o příliš přehnanou spekulaci, v minulosti se skutečně tajné služby snažily dostat k DNA hlav států včetně toho, že se snažily získat vzorky výkalů. V tomto případě by „covidový“ argument mohl obstát, jenže k prezidentovi se nesmí přiblížit ani lidé pečlivě testovaní. Při tiskové konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem oddělovala jejich pultíky několikametrová vzdálenost.

Diktátorská paranoia

Diktátoři obecně trpí strachem z atentátů a nutno říct, že velmi často oprávněně. Nejen analytici tajných služeb sledují pečlivě vystoupení prezidenta Putina, hodnotí jeho gesta, vizáž a odhadují zdravotní stav. Jedním z výsledků analýz je obava z nelogického rozhodování, které může pramenit ze špatných informací a dlouhé Putinovy izolace. Zjednodušeně řečeno, zasedání za dlouhých stolem, kde je na jedné straně on a o několik metrů dále jeho nejbližší spolupracovníci, jsou jen viditelným atributem toho, že prezident Ruska je čím dál více odříznut od reality.

Na tajném brífinku pro zákonodárce v pondělí večer Avril Hainesová, ředitelka národní rozvědky, řekla, že americká zpravodajská komunita nemá dobrý přehled o Putinově stavu mysli,“ napsala americká CNN. Aktuálně seděli daleko od prezidenta i lidé z bezpečnostní rady státu, což je třicetihlavý orgán přímo odpovědný za bezpečnost v Rusku. Totéž platí i o ministru obrany Sergeji Šojgu a náčelníkovi generálního štábu Valeriji Gerasimovi. Putinovo chování vyjádřené odstupem neuniklo ani komunitě vtipálků, kteří okamžitě vytvořili řadu internetových memů.

Blízko se nedostane ani Lavrov

K prezidentovi se na jednání do bezprostřední blízkosti nedostal kromě Emmanuela Macrona ani německý kancléř Olaf Scholz. A odstup si nyní musí držet i muži, kteří jsou pro Putina opravdu důležití. Nedostal se k němu však ani šéf civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin či Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace. Ještě v červnu 2021 přitom právě Lavrov seděl s Putinem a ministrem zahraničních věcí USA Blinkenem u jednoho stolu.

Zdroj: The Guardian

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský