Video zachytilo mohutný dopad tajemné ruské rakety. K cíli letěla 800 kilometrů, zvládne však i mnohem víc
Analytik Lukáš Visingr o eskalaci války na Ukrajině
Odborníci se přou, o jaký typ rakety vlastně šlo. Ukrajinská vojenská rozvědka mezitím slíbila odplatu.
Rusko zaútočilo na Dnipro raketou, jejíž let od startu z Astrachaňské oblasti na pobřeží Kaspického moře trval až do dopadu 15 minut. Podle ukrajinské vojenské rozvědky HUR byla raketa vyzbrojena šesti bojovými hlavicemi, jejichž rychlost v koncové fázi více než jedenáctkrát překračovala rychlost zvuku. Každá z hlavic byla vybavena šesti kusy submunice.
Terčem rakety měl být ukrajinský podnik na výrobu raket Južmaš v Dnipru. Na dopad hlavic se můžete podívat tady:
🚨⚡️🇷🇺 Ukraine defense industry facility was attacked with the latest medium-range Ballistic Missile (MRBM) "Oreshnik", in response to American ATACMS and British Storm Shadow missile strikes on Russian territory.
— MenchOsint (@MenchOsint) November 21, 2024
– Putin. pic.twitter.com/go5yEK1eya
Přečtěte si také: Ruskou obrněnou kolonu rozstřílel jediný tank. Video ukazuje skutečnou válečnou vřavu
Ukrajinská rozvědka zároveň vyjmenovala ruské konstrukční kanceláře a podniky zapojené do vývoje a výroby rakety. „Za každý válečný zločin spáchaný na ukrajinském lidu přijde spravedlivá odplata,“ zdůraznila rozvědka.
Balistické rakety jsou extrémně ničivou součástí vojenského arzenálu Zdroj: Claudio Divizia / Panthermedia / Profimedia
Mezikontinentální balistická raketa Jars na Rudém náměstí Zdroj: Mikhail Metzel/Kremlin Pool / Zuma Press / Profimedia
Raketa S-24 Jars při startu z kosmodromu v plesecku Zdroj: Russian Defence Ministry / TASS / Profimedia
Mobilní mezikontinentální balistické rakety RS-24 Yars Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Raketa Storm Shadow na bojovém letounu Su-24 Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Mezikontinentální balistická raketa KLDR Zdroj: AP
Přehlídka íránských raket v Teheránu Zdroj: Sobhan Farajvan / Zuma Press / Profimedia
Rusové masově ostřelují Ukrajinu drony a raketami (26. 8. 2024). Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Systém HIMARS v akci na cvičení v Austrálii Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Balistické rakety jsou extrémně ničivou součástí vojenského arzenálu Zdroj: Claudio Divizia / Panthermedia / Profimedia
Mezikontinentální balistická raketa Jars na Rudém náměstí Zdroj: Mikhail Metzel/Kremlin Pool / Zuma Press / Profimedia
Tajemná raketa
Podle rozvědky šlo o mobilní systém Kedr (Cedr), který měl být vyzkoušen na vojenské střelnici Kapustin Jar loni v říjnu 2023 a v červnu 2024. O typu použité rakety se nicméně odborníci stále dohadují. Ve hře je několik typů mezikontinentálních balistických střel, ale také raket středního doletu. Jisté je, že raketa nesla konvenční munici, případně mohla útočit i bez ní jen kinetickou energií svých hlavic.
Ruský prezident Vladimir Putin několik hodin po útoku prohlásil, že ruská armáda proti Ukrajině odpálila jednu z nejnovějších raket středního doletu Orešnik (Líska). Mělo jít o reakci na použití amerických raket ATACMS a britských střel Storm Shadow ukrajinskými silami k útokům na ruské území. Podle Putina rakety Orešnik dosahují více než desetinásobku rychlosti zvuku a sestřelit je nedokážou ani americké systémy protiraketové obrany v Evropě.
Rubež nebo Orešnik
„Ze střípků, které se objevily, se dá soudit, že Orešnik je nějaká nová verze nebo další evoluce střely, na které se pracovalo před lety pod názvem Rubež,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr. Proto se také o tajemné raketě zpočátku mluvilo právě jako o střele Rubež, která se označuje jako RS-26. Podle Visingra jde o balistickou raketu, kterou údajně Rusové vyvinuli tak, že použili druhý a třetí stupeň mezikontinentální rakety Jars a získali tím střelu, která by měla mít dolet kolem 6000 kilometrů.
Vývoj rakety Rubež byl v roce 2019 pozastaven, podle Visingra se v něm ale teď nejspíš pokračuje a raketa se dočkala svého prvního použití na bojišti. „Zdůrazňuji, že vůbec nevíme, jak ta raketa vypadá. Pokud je to ale nějaká nová iterace projektu Rubež, tak půjde o balistickou raketu s motorem na tuhé palivo a doletem 6000 km,“ uvedl Visingr s tím, že předvedený zásah na vzdálenost 800 km je tak jen malou částí schopností rakety.
Mohlo by vás také zajímat: Putin: Použili jsme proti Ukrajině raketu středního doletu. Jde o reakci na počínání Západu, řekl
Jisté je, že vývojem této rakety Rusko porušilo podmínky Smlouvy o likvidaci raket středního kratšího doletu (INF). Právě proto od smlouvy v roce 2019 první administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupila.
Zdroj: ČTK, The Guardian