Revoluční zaměřovač vojákovi ukáže přesné místo zásahu. Jak funguje a která armáda ho dostane?
Armáda USA získá nové zaměřovače (ilustrační foto) Zdroj: iStock
Novinka mezi zaměřovači je dalším logickým krokem v moderním válčení.
Americká armáda vybrala nový, počítačem řízený zaměřovač pro svoji pušku nové generace. Zakázku v potenciální hodnotě necelých 60 miliard korun zadala společnosti Vortex Optics a na zaměřovač klade poměrně vysoké nároky. Primárním cílem je zvýšit efektivitu střelby na větší vzdálenosti, dosaženo toho pak má být předvídáním trajektorie střely ještě před tím, než voják stiskne spoušť.
Odpadne komplikované nastavování
Zaměřovač nese označení NGSW-FC a nevzniká v jediném modelu. S použitím se počítá jak na útočných, tak automatických puškách, přičemž princip zaměřování by měl zůstat stejný. Pro pěchotu by však mělo jít o obrovský pokrok kupředu, který dá stranou manuální nastavování kompenzace vzdálenosti či větru.
I moderní optické změřovače typu M68 Coose Combat Optic nebo ACOG Rifle Combat Optic totiž vyžadují vojákovu spolupráci a přesné nastavení, protože například náboj M855 ráže 5,56 mm pro pušku M4 může na 300 metrech poklesnout téměř o 35 centimetrů a vychýlit se vlivem větru o dalších 20 centimetrů. Výstřel by tak mohl téměř jistě minout zaměřený cíl, což je přirozeně problém a zbraně nové generace se jej rozhodly vyřešit.
American, family-owned Vortex Optics was selected by the U.S. Army to produce & deliver up to 250,000 Next Generation Squad Weapons-Fire Control (NGSW-FC) over a 10-year production period, beginning in '22. See what it took to bring this technology to life https://t.co/YWv2I5IWnT pic.twitter.com/XTytBRRszg
— Vortex Optics (@VortexOptics) January 31, 2022
Miniaturní počítač
Už vás proto zřejmě napadá, že zaměřovač NGSW-FC na sebe převezme úlohu určit vzdálenost cíle, případně vzít v úvahu další vlivy, a předloží vojákovi jasnou informaci, kam projektil dopadne. Díky znázornění v hledí zaměřovače tak bude moci voják adekvátním způsobem upravit zacílení a díky miniaturnímu balistickému počítači se vysloveně soustředit jen na samotný výstřel. Pokrok tkví zejména v miniaturizaci, protože ony balistické počítače mohly dříve vážit stovky kilogramů a platné byly například v tancích.
Nová optika od Vortexu se ale bude moci připevňovat k většině pušek NATO a americké armády, které využívají standardizovanou lištu Picatinny. Počítá se rovněž s až osminásobným přiblížením a dalšími vlastnostmi základní platformy zaměřovače Razor. Jedinou překážkou může být astronomická částka, kterou minimálně veřejnost podle ohlasů prozatím nevidí jako opodstatněnou.
ZDROJ: Popular Mechanics