Mohutnou explozi s 862 oběťmi zachytila kamera. Potopení bitevní lodi se tajilo, dnes je k vidění na Youtube
Potopení bitevní lodi HMS Barham v listopadu 1941 patří k největším a nejdramatičtějším ztrátám britského námořnictva během druhé světové války. Obrovská exploze, která roztrhla loď napůl, byla zachycena kamerou z paluby sesterské lodi HMS Valiant.
Bitevní loď HMS Barham (třída Queen Elizabeth) byla uvedena do služby už v roce 1915 a účastnila se i slavné bitvy u Jutska. Se svými osmi děly ráže 381 mm, délkou téměř 200 metrů a výtlakem přes 33 tisíc tun byla v roce 1941 stále impozantní silou. Ve Středozemním moři operovala jako součást britské flotily nasazené proti italským konvojům.
Přečtěte si také: Největší československá válečná loď bojovala pod Hitlerovou vlajkou s partyzány i Sověty
Smrtící úder z hlubin
Dne 25. listopadu 1941 se loď dostala poblíž Alexandrie na dohled německé ponorky U-331, které velel mladý poručík Hans-Dietrich von Tiesenhausen. Kolem 16:25 ponorka vypálila čtyři torpéda, z nichž tři zasáhla Barham na levoboku. „Stáli jsme u žebříku v jídelně o dvě paluby níž, když došlo k obrovské explozi,“ vzpomínal později jeden z přeživších, tehdy 20letý Richard Laland. „Než jsme se dostali na palubu, loď se nakláněla pod úhlem 45 stupňů.“
Do čtyř minut se těžce poškozená loď převrátila na bok a Laland se jako mnoho jiných ocitnul ve vodě. Pak následoval druhý, mnohem silnější výbuch, který způsobila munice v přední části trupu. Obrovská ohnivá koule vymrštila dělové věže i části paluby vysoko do vzduchu. „Nevěděl jsem, kde je nahoře a kde dole, a myslel jsem si, že to je konec, že zemřu – vzdal jsem to a pamatuji si, že jsem si pomyslel, že doufám, že to bude rychlé,“ vzpomínal Laland. Když vyplaval na hladinu, marně po své lodi pátral. HMS Barham se následkem detonace rozlomila a klesla ke dnu, z přibližně 1250 mužů na palubě jich 862 zahynulo.
Katastrofa zachycená kamerou
Na rozdíl od většiny podobných neštěstí existuje z potopení HMS Barham unikátní filmový záznam. Pořídil jej námořní kameraman z paluby sesterské lodi HMS Valiant, která plula v bezprostřední blízkosti. Video, jež bylo zveřejněno až po válce, ukazuje výbuch i dramatické potopení v reálném čase. I díky tomu se zánik Barhamu stal jedním ze symbolů námořní války.
V bezpečí ale nebyl ani troufalý útočník. Ponorka U-331 se dostala k HMS Valiant na vzdálenost pouhých 30 metrů a Britové okamžitě zahájili palbu z lehkých děl. Kapitán nařídil rychlé ponoření, sestup se ale posádce vymkl kontrole. Ponor se podařilo stabilizovat až v 265 metrech, což byl téměř dvojnásobek garantovaného limitu.
Trup 67 metrů dlouhé ponorky obrovskému tlaku vody odolal a von Tiesenhausen se s ní 3. prosince vrátil do Toulonu jako válečný hrdina. Netušil přitom, jak obrovského úspěchu dosáhl. Ve svém hlášení uvedl pouze „zásah lodi třídy Queen Elizabeth jedním torpédem“. Skutečný rozsah škod se dozvěděl později.
Tajemství jménem Barham
Von Tiesenhausen nebyl jediný, kdo o osudu HMS Barham nic nevěděl. Ztráta bitevní lodi byla natolik vážná, že se britská admiralita rozhodla zavést informační embargo. Nechtěla, aby se zpráva dostala k Němcům a aby demoralizovala britské obyvatelstvo. Pozůstalí obětí byli dokonce oficiálně požádáni, aby o tragédii mlčeli.
Mohlo by vás také zajímat: Čína dokončila obří obojživelnou válečnou loď. Záběry odhalují těžkotonážní konkurenci USA
Teprve 27. ledna 1942, více než dva měsíce po útoku, byl zánik HMS Barham veřejně potvrzen. Film zachycující poslední okamžiky bitevní lodi byl zveřejněn dokonce až po skončení druhé světové války. HMS Barham byla jednou ze dvou bitevních lodí, které Britové během konfliktu ztratili. Tou druhou byla HMS Royal Oak potopená 14. října 1939 na základně britského loďstva Scapa Flow, kam se podařilo proniknout německé ponorce U-47 Günthera Priena.
Zdroj: Leicestershire Live, Naval Historia
Video, které jste mohli minout: Tank s plamenometem byl postrachem nacistů. Podívejte se, jak rozpoutával ohnivé peklo