Ponorky pro tuleně vypadají jako z bondovky
Není ponorka jako ponorka. Ty nejmenší jsou tak drobné, že je mohou nést jiné ponorky...
Speciální jednotky jsou vysílány do nejrůznějších misí, při nichž operují na zemi, ze vzduchu, na vodě i pod hladinou. Proto také disponují technikou a vybavením, o kterých si řadoví vojáci můžou nechat jen zdát.
K nejzajímavějším „hračkám“ speciálních jednotek patří miniponorky a speciální čluny, které se používají při záškodnických operacích. Asi nejznámějším je ponorný člun SDV (SEAL Delivery Vehicle) z výzbroje speciální jednotky amerického námořnictva známé jako SEAL. Ten vznikl už 70. letech minulého století, ale svému účelu slouží stále dobře. Na místo určení jej většinou dopravují americké ponorky ve speciálním kontejneru umístěném na horní straně trupu ponorky. Nicméně i v této oblasti speciálního vojenského vybavení vývoj neustal, a tak se občas objevují zajímavé novinky.
Ponorky pro tuleně
Hned tři takové se předvedly na letošním zbrojním veletrhu DSEi, přičemž jejich sestava nese pojmenování SEAL Pod. I když by toto označení svádělo ke spojení se známým americkým výrobcem spotřební elektroniky nebo s již zmiňovanou speciální jednotkou amerického námořnictva, nová ponorná plavidla s nimi nemají nic společného. Vznikly totiž ve švédsko-britské spolupráci, konkrétně společností Defence Consulting Europe AB a James Fisher Defence. Obě firmy se zabývají výrobou speciálního potápěčského vybavení a podmořských zařízení i malých ponorek, takže nejsou v branži žádnými nováčky.
A právě z jejich vývojových oddělení vzešla tři velmi originální plavidla nazvaná SEAL Carrier, Sub SEAL a Torpedo SEAL. Mají sloužit nejen už zmiňovaným speciálním jednotkám, ale prý jsou vhodná i pro protiteroristické operace, ochranu přístavů a důležitých pobřežních oblastí, k likvidaci mořských min a nástražných zařízení a na záchranné mise. A protože mají operovat hlavně skrytě a potají, není překvapující, že na první pohled působí, jako by vypadla z filmů o slavném agentu Jejího Veličenstva Jamesi Bondovi.
Největší z trojíce je hybridní člun SEAL Carrier. Ten funguje buď jako klasické hladinové plavidlo, ovšem je schopen se i ponořit a pohybovat se jako ponorka. Primárně je určen pro dopravu potápěčského družstva i jeho vybavení a výzbroje na větší vzdálenosti, přičemž je na hladinu spouštěn z velkého plavidla, nebo může být shozen na padáku z transportního letounu. Jeho operační rádius činí asi 280 km. Ovládají jej dva muži, pilot a navigátor, a vedle toho se do něj vměstná ještě dalších šest členů výsadku.
Torpedo-sinc
SEAL Carrier se dá ovšem řídit i na dálku, a lze jej tak použít i jako bezosádkové průzkumné zařízení nebo transportér vybavení a výzbroje. SEAL Carrier při pohybu na hladině pohání dieselový motor a vodní tryska, přičemž v této konfiguraci vyvine rychlost kolem 55 km/h. Může se pohybovat i částečně ponořený nebo zcela pod hladinou, a to pak využívá sílu elektromotoru, jenž roztáčí dvě tiché vodní vrtule. Takto dosáhne maximální rychlosti kolem 10 km/h.
Ponorka v ponorce
Pouze pod vodou operuje Sub SEAL, jak ostatně napovídá i označení. Jde o nepřetlakované podvodní plavidlo pro posádku v potápěčském vybavení, které do oblasti nasazení přepravují hlavně ponorky. Sub SEAL je během cesty k oblasti operace umístěn ve speciálním kontejneru připevněném k trupu ponorky a příslušníci speciálních jednotek jej z kontejneru vyjímají přímo pod vodou, když je ponorka ponořená. Tím je zaručeno naprosté utajení mise. Ovšem v případě nutnosti můžou Sub SEAL přepravovat i hladinová plavidla nebo vrtulníky.
Torpedo-seal-650
Nasazení probíhá v hloubkách do 30 m, posádka se se strojem vynořuje, jen pokud potřebuje komunikovat pomocí radiostanice s velicí ponorkou nebo plavidly či letouny. Zdroj energie pro palubní vybavení i pohonný elektromotor představují Li-Po baterie, což stroji umožňuje velmi tichý pohyb. Jeho akční rádius činí 70 km a dokáže pod vodou vyvinout rychlost až 13 km/h. Oproti SEAL Caerrieru má nosnost jen 200 kg, ovšem posádka je stejně početná, tedy pilot, navigátor a dalších šest plně vybavených a vyzbrojených mužů. Velkou předností je modulární konstrukce ponorky, díky které ji lze velmi rychle přizpůsobit charakteru mise.
Odpalte potapěče!
Posledním a nejmenším článkem sestavy SEAL Pod je dvoumístné Torpedo SEAL. Jeho účelem je především zvýšit akceschopnost a rychlost bojových potápěčů v místě nasazení při relativně malých rozměrech. Velikost Torpedo SEAL je přizpůsobena torpédometům ráže 533 mm, jež jsou u ponorek NATO standardem. Právě skrz ně má totiž být tento malý podvodní stroj vysazován do volného moře. Stejně tak ale bude možné jej do vody vypouštět i skrze multifunkční tubusy, které se plánují u nových ponorek, ale i z palub lodí nebo vrtulníků.
Seal torpedo
Torpedo SEAL má dvoučlennou posádku, kterou tvoří žabí muži v kompletním potápěčském obleku a dokáže unést navíc ještě 120 kg výzbroje a vybavení. Jeho akční rádius je díky malému elektromotoru pouze asi 14 km, což ale odpovídá jeho účelu, stejně tak i rychlost pod vodou pohybující se okolo 8 km/h.
DP