Plánuje severní Korea invazi z podzemí?
Severokorejští diktátoři se plánů na invazi do jižní Koreje nevzdávají. Jeden ze scénářů je podzemní invaze.
Když byla jižní Korea v 70. letech minulého století upozorněna uprchlíky ze severní Koreje o existenci podzemních tunelů vedoucích na jejich území, nikdo netušil, jak velkou hrozbu doopravdy představují.
Infiltrační tunely potvrzeny
Bývalý vůdce severní Koreje Kim Ir-sen nařídil vytvoření tajných chodeb vedoucích pod jihokorejskou hranicí, které měly být v případě války použity k infiltraci a napadení nepřítele. Jejich existence však nebyla potvrzena až do roku 1974, kdy jihokorejské jednotky objevily první skrytý tunel. Ten byl umístěn 45 metrů pod zemí a zasahoval zhruba kilometr do jejich území. Tunel byl nadimenzován tak, aby jím za hodinu prošel celý pluk mužů s plnou výzbrojí. Po tomto objevu byly nalezeny další tři infiltrační tunely, ještě větší než ten první, rozmístěné po celé délce hranice jižní a severní Koreje. Tyto chodby byly natolik velké, že umožnily průchod 30 000 mužům za hodinu a vojenské technice velikosti tanku. Nejznámější u nich je pak takzvaný Třetí tunel, jehož ústí je od Soulu vzdáleno pouhých 44 km. V případě invaze by hlavní síly táhnoucí na hlavní město jižní Koreje procházely tímto tunelem.
Severokorejský obrněnec na přehlídce ke Dni vítězství Zdroj: Uri Tours
Místo tunelů atomové zbraně?
V pozdějších letech se severní Korea začala více soustředit na svůj jaderný program a myšlenka podzemní invaze jí už nepřipadala tolik atraktivní, takže od stavby tunelů upustila. Nicméně, riziko, že se na území jižní Koreje najednou objeví nepřátelská armáda, stále přetrvává. Ne všechny chodby byly totiž objeveny.
Vedení jihokorejské armády v 90. letech oznámilo, že podle jejich zpráv Severní Korea od roku 1970 pracovala na 21 podzemních tunelech, z nichž některé z nich se jim podařilo přibližně lokalizovat. Každý z těchto tunelů by měl být obdobně velký jako již předešle objevené stavby. Nicméně od té doby na veřejnost nepronikla žádná další zpráva o nalezení dalšího tunelu. Přestože některé dobrovolnické občanské spolky informovaly o objevech tajných chodeb, jihokorejská vláda nikdy nepotvrdila pravdivost těchto nálezů.
Tunely až do Soulu?
Znepokojivé zprávy také přišly od bývalého severokorejského generála Hahn Sung-chu, který uprchl do jižní Koreje. Podle něj prý Pchjongjang vybudoval nejméně 84 chodeb, z nichž některé z nich by měly údajně vést až do centra Soulu. Nicméně tyto zvěsti byly po přezkoumání vyvráceny jihokorejským ministerstvem obrany, které je označilo za nepravdivé a nepodložené. Někteří Jihokorejci těmto tvrzením stále věří a nadále se pokoušejí lokalizovat možné tajné průchody v Soulu a jeho okolí.
Podle posledních zpráv se bývalý šéf jihokorejské tajné služby nechal slyšet, že si je jejich vláda doposud vědoma hrozby, kterou tyto tunely představují. Armáda prý předpokládá, že nalezne ještě jeden nebo dva neobjevené tunely vedoucí do Jižní Koreje a v jejich hledání pokračuje. Avšak jednoznačně vyvrátil možnost existence jakéhokoliv tunelu vedoucího až do hlavního města – na to prý není moderní technologie dostatečně pokročilá. Text: Klára Burešová