Nejdrsnější vojáci dějin: Šílený Jack, který v II. světové válce zabíjel Němce mečem
Dnes bychom Šíleného Jacka označili za krvežíznivého blázna – v době války jsou však důležité jiné hodnoty. A tak se kapitán Jack Malcolm Thorpe Fleming Churchill stal válečným hrdinou.
Bojiště II. světové války ovládala technika, moderní automatické zbraně, tanky a letadla. Ale i na nich dokázal vyniknout muž ozbrojený lukem a mečem. A přitom začal jako obyčejný novinář se zálibou v lukostřelbě…
Před vypuknutím II. světové války se Jack Churchill živil jako novinář. Nějakou dobu předtím sloužil v armádě, a protože ho bavila lukostřelba, zahrál si malou roličku ve filmu Zloděj z Bagdádu. Když Británie vstoupila do války, všechno se změnilo. Vstoupil jako dobrovolník do armády a podílel se na válečných operacích ve Francii. A už tam se zapsal do učebnic dějepisu. Na hlídce poblíž L'Epinette přepadla jeho jednotka německou hlídku. „Šílený Jack“ na ni zaútočil svým dlouhým lukem – a podařilo se mu vlastnoručně vyrobenými šípy zabít německého velitele. Churchill se tak stal jediným vojákem západní fronty, který k zabití nepřítele použil luk a šípy. Tím ale jeho kariéra teprve začala…
Voják bez meče je jako nahý
Poté, co se Britové museli stáhnout z Dunkirku, přihlásil se dobrovolně do jednotek Commandos. Sice přesně netušil, co ho tam čeká, ale znělo to nebezpečně, tak to zkusil. Jeho první misí v těchto elitních jednotkách byla operace Archery. Churchillova jednotka během ní zaútočila na německá opevnění v Norsku. Při vylodění byl Churchill prvním mužem, který vyběhl z výsadkové lodě – asi vás už ani nepřekvapí, že přitom hrál na dudy. Za odvahu při této akci obdržel ocenění Military Cross.
Jeho další slavnou misí byl útok na Sicílii v červenci 1943. Při vylodění útočil na německé pozice se svou obvyklou výbavou: se skotským mečem (nazývaným claymore) v pravici, s dudami pod levou paží a s lukem přehozeným přes záda. I tato operace skončila absolutním úspěchem: Šílený Jack a jeho 42 mužů zajali 42 nepřátelských vojáků.
Do třetice to ale Churchillovi nevyšlo. Když měl se svými Commandos pomoci Titových partyzánům v Jugoslávii, byl při útoku zajat – nutno dodat, že jako jediný, všichni ostatní zemřeli. Skončil v koncentračním táboře Sachsenhausen. Ani to ale Šíleného Jacka nemohlo zastavit.
Na podzim roku 1944 se mu povedlo z tábora utéci, když podlezl ostnatý drát. Pak ještě s dalším britským vojákem prchal Německem směrem na sever, k Baltu. Němcům se podařilo dopadnout ho až u Rostocku, jen pár kilometrů od moře.
Voják bez války
Když skončila válka, byl Churchill jedním z mála lidí, kteří nebyli šťastní. Po osvobození vojenského tábora, kde byl zavřený, se mu nechtělo čekat na přesun do Británie, a proto sám došel až do Itálie, kde se spojil s americkými vojáky. Pak se ještě pokusil dostat do Barmy, kde stále ještě válka trvala, ale nestihl to – Američané mezitím vybombardovali Hirošimu a Nagasaki a Japonci se vzdali.
Jack Churchill, kresba
Šílený Jack Malcolm Thorpe Fleming Churchill zemřel roku 1996 v anglickém Surrey jako spokojený, byť excentrický důchodce.