Kladivo na chemické zbraně rozdrtilo syrskou hrozbu
Tajná operace s dobrým výsledkem i úmyslem? To je skoro zázrak – ale součaně realita...
Chemické zbraně jsou asi nejzákeřnějším válečným prostředkem, jaký lidstvo vymyslelo. I když je jejich použití zakázáno, v Sýrii se tak minulý rok stalo, což mělo za následek silný mezinárodní tlak, aby tamní vláda své zásoby odevzdala k likvidaci.
Loni v srpnu dopadla na jedno z předměstí Damašku v Sýrii sprcha střel, jejichž hlavice obsahovaly nervový bojový plyn. Asadův režim striktně popíral a popírá odpovědnost za tento útok a za více než tři stovky objetí a tisíce zraněných. Vlastně dodnes se hodnověrně neprokázalo, kdo ony rakety vystřelil. Přesto se tehdy dostala Asadova vláda pod velký mezinárodní tlak a Spojené státy se dokonce připravovaly na vojenský zásah v Sýrii. Aby tomu předešel, souhlasil Bašár Asad s tím, že Sýrie vydá do rukou mezinárodního společenství všechny chemické zbraně ze svých armádních skladů a zlikviduje zařízení na jejich výrobu.
Koncentrovaná smrt
A tak se také stalo. Syrská strana přiznala a vydala na 1300 tun chemických látek a zbraní. Všechny putovaly nejdříve do syrského přístavu Latákíja, odkud je odvážely evropské i americké lodě. Transport zbraní přes syrské území hlídaly americké satelity, konvoje pak pro změnu hlídaly například ruští vojáci. Padlo rozhodnutí, že část zbraní bude zlikvidována ve specializovaných zařízeních v Evropě, o část se pak měla postarat speciální americká loď MV Cape Ray. Poslední zbraně ze Sýrie zmizely na konci tohoto června a už 2. července se v italském přístavu Gioia objevila již zmiňovaná MV Cape Ray, pro kterou bylo připraveno na 600 tun zbraní se sarinem a yperitem.
O tom, jak citlivá a náročná operace na Cape Ray čekala, svědčí i to, že likvidace bojových plynů na její palubě měla proběhnout za naprostého utajení na neznámém místě v mezinárodních vodách Středomoří. Na loď putovalo celkem 78 kontejnerů, a ta pak 21. července vyrazila na otevřené moře. I když je místo likvidace tajné, objevily se spekulace, že se Cape Ray nachází asi 400 km jihozápadně od Kréty, někde mezi Maltou a ostrovem Gavdos. O této lokaci se spekulovalo už před zahájením operace samé, proto není divu, že se obyvatelé Gavdosu a Kréty hlasitě ozvali se svými protesty.
Jejich rozhořčení bylo o to větší, že se chemikálie ze zbraní měly ničit pomocí hydrolýzy na palubě lodi vůbec poprvé. Americké ministerstvo obrany připustilo, že tento způsob je novinkou, ovšem nikoliv hydrolytická metoda. Ta se v USA k ničení nebezpečných chemických látek používá již několik desítek let, a to bez jakýchkoliv havárií, ekologických katastrof nebo zranění lidí. Hlavním důvodem, proč se skoro polovina odevzdaných chemikálií ze syrských zbraní ocitla na palubě Cape Ray, kde je nyní likvidována, byl fakt, že žádná země nebyla ochotna připustit její likvidaci na svém území.
Nekonečná práce
Podle původních předpokladů měla celá mise Cape Ray trvat zhruba měsíc, tedy do konce srpna tohoto roku. Hydrolytická likvidace probíhá ve speciálním mobilním zařízení v podpalubí lodě a podle nejnovějších zpráv se zdá, že jde vše velmi dobře. Na konci prvního srpnového týdne totiž specialisté zničili už okolo 70 procent obsahu všech naložených kontejnerů. Ovšem není to tak, že nebezpečné látky po likvidaci bojových plynů skončí někde v moři. Po celé proceduře vznikne několik milionů litrů odpadní vody, které pak budou zlikvidovány na pevnině běžným průmyslovým způsobem. Na palubě Cape Ray specialisté pouze pomocí hydrolýzy znemožní, aby byly chemikálie znovu použitelné jako náplně do zbraňových systémů.
MV Cape Ray byla původně běžným nákladním kontejnerovým plavidlem o délce zhruba 200 m. Postavili jej v roce 1977 v japonských loděnicích, dodali ji Saudskoarabské národní lodní korporaci a původně neslo jméno MV Saudi Makkah. Později loď změnila majitele i jméno na MV Seaspeed Asia. Až v roce 1993 byla registrována ve Spojených státech a o rok později převedena do vojenských služeb amerického námořnictva. U něj také dostala své nynější označení MV Cape Ray, ovšem sloužila hlavně jako dlouhodobě zakotvená rezerva v přístavu Portsmouth, občas se vydala s nákladem zásob pro americké jednotky v zahraničních misích.
Novou roli dostala až minulý rok, kdy do jejich útrob zabudovali speciální hydrolytický systém na likvidaci nebezpečných chemických látek. A svou ostrou premiéru v této úloze si odbývá právě v těchto dnech. Cape Ray je také příspěvkem Spojených států do mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní. Právě její inspektoři – 64 specialistů z chemického a biologického centra americké armády v Edgewoodu a několik finských protichemických odborníků – mají kontrolu nad prací posádky Cape Ray
DP