Desítky Japonců se po kapitulaci odmítaly vzdát. Jeden voják válčil dalších 30 let
Pád Japonska v barvě - kapitulace
Japonsko oficiálně přestalo bojovat ve druhé světové válce 2. září 1945, kdy zástupci vlády a armády na palubě americké bitevní lodi USS Missouri kotvící v Tokijském zálivu podepsali kapitulaci. Mnoho japonských vojáků roztroušených po tichooceánském válčišti se ale vzdát odmítlo.
Japonský kodex cti a věrnost císaři bránily za druhé světové války japonským vojákům zvednout ruce nad hlavu, raději v bezvýchodné situaci páchali sebevraždy nebo se vrhali do předem ztracených masových útoků. To také vysvětluje, proč se Spojencům během jejich postupu Pacifikem podařilo zajmout nejvýše 50 000 Japonců.
Z filmu Onoda: 10,000 Nights in the Jungle (ilustrační foto) Zdroj: Le Pacte / Bathysphere
Japonský důstojník odevzdává svůj meč americkému podplukovníkovi na Saipanu. Do rukou Američanům se vzdal ž tři měsíce poté, co Japonsko oficiálně podepsalo kapitulaci Zdroj: Getty Images
Američtí vojáci prohledávají japonského zajatce na Okinawě Zdroj: Getty Images
Japonští zajatci v Okuku na Okinawě Zdroj: Getty Images
Japonský zajatec na Guamu v roce 1944 Zdroj: Getty Images
Japonští zajatci zametají americkou námořní základnu Zdroj: Getty Images
Bývalý poručík Hiró Onoda se vzdal až v roce 1974 Zdroj: Getty Images
Přečtěte si také: Sebevražedný zápas o Iwodžimu: Japonci mohli zemřít až po zabití deseti Američanů
Když po svržení dvou atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki oznámil 15. srpna 1945 japonský císař Hirohito v rozhlasovém projevu kapitulaci Japonska, byl to pro obyvatele říše vycházejícího slunce šok. Božský císař, jehož hlas předtím nikdy neslyšeli, jim v dávno nepoužívaném dialektu nařizoval neslýchané – měli s okamžitou platností ukončit boje a vzdát se Spojencům.
Jeho výzvy uposlechly miliony vojáků, přičemž jen 1,8 milionu jich padlo do čínského a ruského zajetí. Hlavně Sovětský svaz pak po mnoho let oddaloval návrat japonských válečných zajatců a využíval je k otrocké práci ve svých sibiřských koloniích. Zatímco Britové a Američané do roku 1947 drtivou většinu zajatých Japonců propustili, vraceli se poslední zajatci z Ruska ještě v 90. letech minulého století.
Třicetiletá válka
Mezi japonskými vojáky ale byli i tací, kdo se vzdát odmítli anebo zprávám o kapitulaci jednoduše nevěřili. Například kapitán Sakae Oba z 18. pěšího pluku japonské císařské armády se s dalšími 47 vojáky a japonskými civilisty po prohrané bitvě o Saipan 9. července 1944 ukryl hluboko v džungli a vzdal se až tři měsíce po oficiální kapitulaci Japonska. Samurajský meč od něj převzal podplukovník americké námořní pěchoty Howard G. Kirgison teprve 1. prosince 1945.
Mohlo by vás zajímat: Přeživší výbuchu atomové bomby v Hirošimě: Z lidí visela kůže, hořící děti utíkaly do řeky
Mnozí japonští vojáci ale vzdorovali ještě déle. Poručík Hiró Onoda byl jako zpravodajský důstojník v roce 1944 vyslán na malý ostrov Lubang v západní části Filipín, kde měl za úkol špehovat nepřátelské americké jednotky. Když boje skončily, zůstal Onoda se svými druhy zapomenut a vedl dál partyzánskou válku. Jeho skupinka se odmítala vzdát, i když jim Filipínci shazovali do džungle noviny a sehnali i Onodova bratra. Poručík nakonec ukončil svůj boj až v roce 1974, kdy už zůstal v džungli sám.