7. ledna 2019 07:00

Izraelské hvězdné války: jak vypadá vesmírný arzenál židovského státu?

Izrael rozhodně nemá v plánu zůstat nepřipraven na moderní válku.

Začátek historie slavné rakety Arrow 3 je třeba hledat v roce 2008, kdy USA a Izrael podepsaly dohodu na vývoji zbraně ničící cíle nad atmosférou s úspěšností přesahující 99 %. Je ale třeba říci, že spolupráce mezi USA a Izraelem na vývoji těchto střel je mnohem delší.

Od roku 1988 poskytly Spojené státy Izraeli více než 1 miliardu dolarů v grantech do rozpočtu na obranu, které byly určeny na výzkum a vývoj raket Arrow (Šíp). V době podpisu smlouvy sice v izraelské armádě sloužily střely Arrow 2, ale jak praví staré pořekadlo, kdo chvíli stál už stojí opodál. A v otázce vyzbrojování to platí dvojnásob. Už v prosinci roku 2005 Izrael testoval rakety Arrow 2 proti maketě íránské střely Šaháb-3 a aktuálně má za sebou úspěšný test i „trojka“.

Obrana proti raketám Scud

Teď mají Israel Aerospace Industries a americký Boeing, tedy malý Izrael a jeho velký podporovatel, důvod zamnout si ruce a připít na úspěch. Obě společnosti se na vývoji i výrobě antirakety určené k sestřelení nepřátelských střel včetně balistických, podílejí zhruba stejným dílem. Izrael po celou dobu své existence čelí nejen verbálním, ale teroristickým i reálně válečným plánům na své zničení.

Stačí letmý pohled na mapu či do historie židovského státu a je jasné, čí rakety má Arrow 3 likvidovat. Sýrie, jež se v současné době zmítá ve válce, či dlouhodobě nepřátelsky naladěný Írán, patří mezi jasné favority, stejně tak jako Palestinci dlouhodobě ostřelující z pásma Gazy izraelské území. V případě novinky v izraelském arzenálu se jedná o obranu proti nechvalně proslulým raketám typu Scud.

Jak funguje Arrow

Co se za slovy „antiraketa ničící cíle nad pozemskou atmosférou“ skrývá? Sofistikovaný systém odpálí střelu ze sila. Jakmile dosáhne prostoru nad zemskou atmosférou, oddělí se od ní hlavice s náloží, která se stane satelitem mající za úkol najít a zničit protivníkovu raketu. Arrow 3 dokáže zlikvidovat všechny možné typy raket od jaderných přes hlavice s chemickou i biologickou náloží. Jelikož neumí rozeznat jednotlivé typy hlavic, proto je zkonstruován tak, aby zlikvidoval všechny. Léta vývoje, počítačových i skutečných testů se zhmotnily v reálný výsledek.

Ne všechny v minulosti provedené testy byly úspěšné. Před rokem byla cvičná střela odpálena z oblasti Středozemního moře, ovšem očekávaný výsledek se nedostavil. Tentokrát izraelské letectvo vypustilo terč u svého pobřeží, zatímco protiraketa vylétla z letecké základny Palmachim v centrální části Izraele. Výsledek zaznamenaly špionážní i mediální agentury. „Odpálili jsme Arrow 3 a poprvé jsme zachytili správný cíl, navíc velmi přesně, jak bylo plánováno,“ citoval Joava Turgemana z Israel Aerospace Industries list The Times of Israel. „Střela úspěšně sledovala cíl a zničila ho,“ komentoval střet rakety s cílem nad atmosférou Yair Ramati, ředitel the Israel Missile Defense Organization.

Souboj raket ve 100 kilometrech nad zemí

Slovo „úspěch“ je po sérii neúspěšných pokusů velmi důležité. Ze strany malého státu obklopeného velkými nepřáteli jde o jasný vzkaz. Umíme se bránit nejen na našem území, ale i vysoko nad ním. Systém je vzhledem k velikosti Izraele koncipován tak, aby cíl byl zničen daleko od jeho území.

Podle The Times od Israel má Arrow 3 být schopen během půlminuty najít až pět (některé zdroje píší šest) cílů pohybujících se ve výšce nad 100 km. Taková výška zaručuje bezpečnou likvidaci případných jaderných, chemických i biologických komponent výbuchu. Ramati tvrdí, že podobnou technologií, jež umí sestřelit balistické rakety ve vesmíru, disponují pouze USA a Izrael. Přenesení boje do „nadpozemských“ prostor je jistým pokračováním reaganovských „hvězdných válek“. Bez USA, tedy zejména bez finanční a technologické pomoci, by vývoj těchto zbraní měl značné zpoždění.

Světem zněla oslavná slova, ale nikdo se, alespoň ne nahlas, nepozastavil nad tím, jestli takovýto test „nevyrobí“ další „vesmírné smetí“ či zdali všechny pozůstatky následně shoří v atmosféře. V každém případě je test označován za milník ve vývoji zbraňových systémů a ukázka pevné spolupráce a obrovské důvěry mezi americkými a izraelskými spojenci. Zbývá jen doufat, že nepůjde o zbytečně utracené peníze a nebude potřeba skutečných „horkých“, nikoli jen testovacích odpalů.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora