Iron Man je tady: superbrýle pro armádu umí to, co ve filmu
Platilo to vždy a platí to i dnes: největším nepřítelem vojáka je nedostatek informací. A bude to tak i v budoucnosti…
Všichni vojáci a hlavně generálové musí Iron Manovi hrozně závidět: ve své helmě má tento komiksový superhrdina interaktivní displej, pomocí nějž se snadno a rychle dostane ke všem informacím, které zrovna potřebuje.
Ví, kde jsou jeho nepřátelé, vidí před očima mapu okolí a současně sleduje stav munice i svého obrněného obleku. Může se mrknutím oka spojit se svými parťáky anebo sledovat jejich komunikaci. Proč o tom píšeme? Přesně ty stejné funkce má totiž displej Q-Sight, který pro americké vojáky vyvinula firma BAE Systems.
Na první pohled vypadají brýle docela nudně:
Displej je průhledný, takže přes něj voják normálně vidí – a vidí toho spoustu. Kromě běžného světa před 3D displej vidí také „augmentovanou realitu“. To znamená, že mu počítač identifikovatelné předměty popisuje: například rozliší spolubojovníky od nepřátel, poskytne jim noční vidění a také pomůže s koordinací malých jednotek.
Podívejte se, co brýle dokážou:
Q-Sight je součástí systému Q-Warrior, který by měl armádám NATO zajistit bezprecedentní taktickou bojovou výhodu na bojišti. Zřejmě největší výhodu by z něj netěžili „normální“ zabíjející vojáci, ale spíše ti, kdo zastávají speciální role – například medici nebo spojaři. BAE své záměry popisuje jednoduše, ale současně výstižně: „Chceme se stát Googlem světových bojišť.“
Armáda už také uvažuje o integraci tohoto vševidoucího displeje s taktickým robotickým oblekem TALOS. Toto brnění je vlastně také obdobou roboobleku, který používá filmový a komiksový Iron Man. Samozřejmě je mnohem méně sexy, nelétá a nemá lasery. Jinak ale zvedá sílu svého uživatele, takže mu umožňuje používat silnější výzbroj a také ho zrychluje. Q-Sight by mohl pomoci monitorovat důležité funkce brnění – voják by tam měl dokonalý přehled o tom, jak je na tom jeho zbroj.
Kombinace z budoucnosti
Systém Q-Warrior by už brzy měli otestovat první vojáci v praxi. Zpočátku pouze velitelé speciálních jednotek, později i běžní vojáci těchto jednotek. V další fázi by mělo dojít i na vojáky, kteří potřebují mít co nejlehčí výstroj, například parašutisty nebo potápěče.
Druhá strana mince: Nikdo vlastně neví, co může v opravdu vážném vojenském konfliktu znamenat přemíra informací. Velmi zajímavým způsobem na to upozorňuje XXX v knize Světová válka Z. Vojáci, kteří právě těmito pokročilými technologiemi disponují, v ní zpanikaří, když díky této technologii zjistí, v jak špatné situaci se jejich jednotky ocitly.
Samozřejmě také roste nebezpečí hackerských útoků. Nepříteli by vlastně jen stačilo napadnout tyto brýle a zaměnit spřátelené vojáky za nepřátelské. A pak se smát, jak se americké elitní jednotky masakrují mezi sebou…