22. března 2022 07:30

Nacisté v Americe: Doktor v Dachau drsně experimentoval na vězních. S Američany pak dobyl vesmír

Doktor Mengele se stal synonymem nelidských pokusů. Nebyl ovšem sám. Jeden z podobných nacistických doktorů se po válce ukryl u Američanů.

Chuck Allen byl americký novinář pracující pro The New York Times a Newyorčan Tony DeVito zase bývalý imigrační úředník a lovec nacistů, který navštívil Dachau těsně po jeho osvobození. DeVito byl poněkud frustrován nezájmem imigračního úřadu a faktem, že se na americkém území pohybují stovky nacistů. Zároveň věděl, že Allen se z novinářského hlediska tomuto tématu již v minulosti věnoval. V roce 1974 se tito dva muži sešli a tématem rozhovoru byl muž jménem Hubertus Strughold.

Talentovaný vědec a nacista

Hubertus Strughold se narodil 15. června 1898 v německém městě Westtünnen-im-Hamm a už od mládí projevoval zájem o medicínu a přírodní vědy. Ten vyústil v jeho úspěšné studium nejprve na mnichovské Ludwig-Maximilians-Universität, odkud pokračoval na prestižní Georg-August-Universität v Göttingenu, kde získal doktorát. Čím dál více ho zajímala letecká medicína, a dokonce se s podporou Rockefellerovy nadace podíval jako stážista do USA, konkrétně do University of Chicago a Case Western Reserve University v Clevelandu ve státě Ohio. Navštívil také lékařské laboratoře na Harvardu a Mayo Clinic, což ho motivovalo k dalším výzkumům. Bylo jasné, že na scénu přichází nový ambicizóní vědec. A přichází do doby, která v historii získá označení 2. světová válka.

Strughold měl štěstí, že se díky svému zájmu o fyziologii a letectví seznámil s Robertem von Greimem, vysoce postaveným mužem v hierarchii Luftwaffe. Ten se na poslední chvíli, těsně před kapitulací Německa, stal vrchním velitelem vojenského letectva, ovšem to už bylo v době, když žádná Luftwaffe v podstatě neexistovala. Také byl jedním z těch, kdo byli zatčeni Američany, ale měl být vydán do sovětských rukou. A protože tušil, jaký osud by ho čekal, raději ještě v zajetí spojenců spáchal sebevraždu.

I tato známost a fakt, že bádal na vojenských programech (byť na první pohled jako civilní vědec), Strugholdovi umožnily získat nejen obrovské prostředky na výzkum, ale i lidi pro nelidské pokusy. Nakonec se ale vojenské hodnosti nevyhnul a byl povýšen nebývale vysoko – stal se z něj plukovník.

Pokusy na lidech

Vraťme se na chvíli k informacím Chucka Allena, který se dostal z hlediska mediální výbušnosti k hodně zajímavým informacím. DeVito mu mimo jiné prozradil, že jím hledaný nacista se podílel jako vedoucí na krutých lékařských pokusech se sníženým množstvím kyslíku imitujícím vysoké výšky s mrazivým klimatem. „Jednalo se o experimenty s působením velkých výšek a mrazu prováděné na vězních v Dachau.“ Při procesech v Norimberku byly zmíněny i pokusy na vězních, během kterých se prováděly bolestivé chirurgické zákroky bez anestetik.

Kteří dva nacističtí hodnostáři se v americké vědecké mašinérii dostali nejvýše? Byl to Wernher von Braun a právě Hubertus Strughold. „Na letecké základně v San Antoniu pózoval Strughold pro fotografy a předváděl svůj letecký simulátor VIP hostům, jako byl například senátor Lyndon Johnson nebo íránský šáh,“ vzpomíná Eric Lichblau v knize o nacistech, kteří udělali kariéru v USA.

Jak se vlastně tento fyziolog aktivně pracující pro nacistický systém dostal do USA? I on se stal součástí rozsáhlého „pašování“ vědců v rámci Operace Paperclip. Nacističtí odborníci byli dislokování v amerických vědeckých ústavech, zatímco imigračním úředníkům bylo buď zakázáno se o ně zajímat, nebo jim byly podstrčeny smyšlené příběhy.

Kariéra v USA

Hubertus Strughold a pět dalších prominentních německých specialistů Hans-Georg Clamann, Konrad Buettner, Siegfried J. Gerathewohl a bratři Fritz a Heinz Haberovi byli jako výzkumníci přiděleni do školy leteckého lékařství USAF na Randolphově letecké základně poblíž San Antonia v Texasu. V době, kdy Američané zkoušeli upravené německé rakety V-2 a plastovými balóny vynášeli do vyšších vrstev atmosféry ovocné mušky, křečky a myši, zabýval se Strunghold a jeho lidé medicínskými důsledky letu člověka do vesmíru.

Strughold se později účastnil všech hlavních vesmírných projektů Spojených států a je označován za otce kosmické medicíny. Mimo jiné navrhoval skafandry a systémy zajišťující životní funkce astronautů. I proto byl v roce 1978 jmenován do mezinárodní Kosmické síně slávy (Space Hall Of Fame). Od roku 1963 navíc uděluje americká Asociace vesmírného lékařství prestižní cenu Hubertus Strughold Award za přínos v leteckém lékařství.

Hubertus Strughold zemřel v roce 1986. O 20 let později bylo na popud jednoho z návštěvníků Muzea vesmírné historie v Novém Mexiku jeho jméno z Kosmické síně slávy vyřazeno s tím, že jde o nepotrestaného válečného zločince.

A jakými slovy „přikrylo“ jeho nacistickou minulost americké letectvo v oficiálním životopise? „Hubertus Strughold, M.D., přežil zkázu svého národa, emigroval do jiné země, vybudoval si novou kariéru ve zbrusu nové oblasti vědeckého výzkumu a stal se mezinárodně uznávaný jako živoucí legenda kosmické medicíny.“ Co si o tom myslely oběti jeho pokusů v Dachau, to se nedozvíme.

Zdroj: Eric Lichtblau: Nacisté ve službách USA

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom