Znáte hodnosti ruské armády? Nejvyšší je doživotní a nemá ji Putin
Válka na Ukrajině (16.3.2022)
Představujeme vojenské hodnosti v současné ruské armádě. Několik starších hodností už se moderní armády nedočkalo.
Základní povinná vojenská služba trvá v Rusku 12 měsíců a stát každoročně povolá kolem 130 000 mladých mužů k odvodu. Zdravotní prohlídkou ale zhruba třetina neprojde a mladí muži se celou řadou kroků (simulování, úplatky) odvodu brání, neboť jim reálně hrozí nasazení v některém z probíhajících konfliktů. Pokud se ale do armády skutečně dostanou, jak vypadá hierarchie, v níž musí operovat?
Výcvik ruských vojáků main Zdroj: Getty Images / AP
Nejvyšší hodnost má maršál
„Po vzniku Ruské federace zůstaly zachovány hodnosti z období Sovětského svazu. V roce 1994 byly přijaty pouze nepatrné změny ve vyšších funkcích. Jde například o to, že ruští důstojníci na nejvyšších pozicích mohou dosáhnout až hodnosti armádního generála nebo u námořnictva admirála flotily. Podoba současných hodností vychází z Federálního zákona RF „О воинской обязанности и военной службе“ platného od 1. 1. 2010,“ píše Monika Mikešová ve své diplomové práci.
Nejvyšší vojenskou hodností je maršál Ruské federace, který stojí nad armádním generálem v případě pozemních vojsk a vzdušných vojsk včetně kosmických, či admirálem flotily v případě loďstva. Hodnost maršála je udělována doživotně. Byť se jedná v ruské armádě o nejvyšší hodnost, původně slovo označovalo vrchního správce stájí. Slovo má svůj základ ve starohornoněmeckých slovech marah (kůň) a scalch (služebník). Jediný, kdo této hodnosti dosáhl, byl ministr obrany Igor Dmitrijevič Sergejev (zemřel v roce 2006), jemuž byla udělena v roce 1997. Hodnost je nástupkyní maršála Sovětského svazu, což byla druhá nejvyšší hodnost v sovětské armádě. Nad ní byl generalissimus, hodnost určená výhradně Stalinovi. Maršálů SSSR bylo celkem 41. Některé z nich nechal Stalin popravit.
Ruští branci nevědí, zdali neskončí v ostrém konfliktu. Zdroj: AP
Hodnosti na souši
Pro lepší pochopení zůstaňme u českých přepisů hodností. Nejníže jsou vojín se svobodníkem tvořící základ mužstva. V rámci poddůstojníků a praporčíků slouží v ruské armádě desátníci (mladší seržant), četaři (seržant), rotní (starší seržant) a praporčíci (staršina). Do šarže nižších důstojníků spadají podporučík, poručík, nadporučík a kapitán. Nad nimi slouží vyšší důstojníci, tj. majoři, podplukovníci a plukovníci. Do skupiny generálů patří generálmajor, generálporučík, generálplukovník a armádní generál. Generálské hodnosti mohou být poněkud matoucí, neboť v případě nižších šarží je major vyšší důstojník, zatímco poručík nižší, ale generálské hodnosti stojí generálporučík výš než generálmajor.
Prezident Putin a admirál Jevmenov na přehlídce námořních sil Zdroj: AP
Hodnosti na moři
Ve službě na moři mají Rusové poněkud jiné vojenské hodnosti. Nejníže stojí námořník a starší námořník, následovaný poddůstojníkem 2. třídy (staršina 2. třídy), poddůstojníkem 1. třídy (staršina 1. třídy, hlavním poddůstojníkem (hlavní staršina) a hlavním lodním poddůstojníkem (hlavní lodní staršina). Mezi nižší poddůstojníky patří podporučík, poručík, nadporučík a kapitán poručík. Mezi vyšší důstojníky patří kapitán 3.–1. kategorie. Nejvyšší kategorií námořních hodností jsou admirálové. Od nejnižšího kontradmirála přes viceadmirála k admirálovi a admirálovi flotily.
Některé armádní hodnosti v ruské armádě už zanikly. Esaul, ataman či setník u kozáků nebo kornet u kavalérie jsou už dnes minulostí.