Čína chce mít nejlepší tank na světě. Má na to?
Čína se dere mezi zbrojařské velmoci. Máme se bát?
Nejlidnatější země světa se už pár let snaží nebýt jen nákupčím vojenských technologií. Čínské zbrojovky čím dál více exportují a dokonce už vyrábějí i zbraně pouze na vývoz.
Příkladem může být nejnovější čínský tank třetí generace MTB-3000 továrně označovaný také jako VT-4. Jedna z nejvýznamnějších čínských zbrojovek NORINCO jej zkonstruovala primárně pro export, nicméně jde o tank, který do značné míry vychází z nejnovějších tanků určených pro čínskou armádu. Není tedy překvapující, že čínská armáda nakonec určité množství těchto strojů odebere také.
Modelová maketa tanku VT-4 se poprvé představila před léty na pařížském zbrojním veletrhu Eurosatory. Jde vlastně o pokračování vývoje čínských tankových konstrukcí odvozených od sovětského typu T-72. Přímí předchůdce VT-4 známý jako MTB-2000 či Al-Khalid už slouží v počtech stovek kusů v pákistánské, bangladéšské, marocké či barmské armádě. VT-4 může být exportně ještě úspěšnější, má k tomu všechny předpoklady.
Jak již bylo řečeno, čínští konstruktéři vycházeli z osvědčeného tanku T-72, takže i když jde o zcela nový typ, ponechává si VT-4 mnoho prvků ze sovětského pravzoru. Čína získala už v 80. letech několik „sedmdesátdvojek“ z Rumunska, které okopírovala a začala vyrábět pro svou armádu. Postupem času ale přišly vlastní modifikace a vylepšení, což přineslo celou škálu nových čínských tanků. Všechny si z původního T-72 zachovaly malé rozměry a vysokou mobilitu, ovšem v technologických ohledech se čínští konstruktéři inspirovali hlavně u moderních západních tankových konstrukcí. Ale protože jde primárně o exportní stroj, především do méně rozvinutých a ne příliš bohatých zemí, důležitá je i ekonomická stránka věci.
Malý - a právě proto šikovný
VT-4 je ve srovnání se západními tanky malý a nízký, tudíž i hůře zjistitelný nepřátelskými zaměřovacími systémy. To je dlouhá léta charakteristický prvek sovětských a ruských tanků, jejich čínské klony a vývojové deriváty včetně VT-4 si jej podržely také. Ovšem dnes už malé rozměry nestačí, důležitá je i kvalita pancéřování. VT-4 dostal moderní kompozitní pancíř a navíc jsou na exponovaných místech instalovány i bloky explozivního reaktivního pancéřování domácí výroby. Ty tanku propůjčují moderní hranaté tvary. Vedle toho však tank dostal i pasivní obranný systém proti řízeným střelám a pancéřovkám. Čínské zdroje uvádějí, že VT-4 může dostat za příplatek i aktivní obranné systémy podobající se těm, které již na svých tancích využívá izraelská armáda.
I když má jít o „levný“ exportní tank, disponuje VT-4 plně digitálním palebným řídicím systémem s balistickým počítačem a také digitální navigační aparaturou včetně GPS. Má také moderní pozorovací a zaměřovací přístroje vyvinuté ve spolupráci s tureckými specialisty. Svůj původní sovětský pravzor VT-4 nezapře ani hlavní výzbrojí. Jde o standardní kanon „sovětské“ ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně a automatickým nabíjením. Díky tomu má tank jen tříčlennou posádku – velitel, střelec a řidič, a dokáže vypálit až 8 ran za minutu. Stejně jako sovětské a ruské typy dokáže i VT-4 odpalovat skrz hlaveň řízené protitankové střely. Západní tanky touto schopností povětšinou nedisponují. Vedle hlavního kanonu dostal nový čínský tank do vínku i lehký kulomet ráže 7,62 mm spřažený s kanonem a pak těžký kulomet ráže 12,7 mm umístěný v dálkově řízené otočné stanici na stropě věže (u prototypů šlo o ručně ovládaný kulomet, který byl umístěný u příklopu velitele tanku).
Čínský tank bez čínských součástek...
Pohonné ústrojí stroje má svůj původ také mimo Čínu. S největší pravděpodobností jde o ukrajinský motor o výkonu kolem 1300 koňských sil, podobný totiž využívá i starší model MTB-2000. Zajímavé je, že moderní tanky odvozené od T-72 pro čínskou armádu mají motorové powerpacky německé. I tato skutečnost demonstruje, že při vývoji VT-4 se myslelo na koncovou prodejní cenu. I tak se ale tank o hmotnosti 52 tun dokáže rozjet na rychlost kolem 70 km/h, což je v dnešní době rozhodně výborná hodnota.
VT¬-4 je důkazem, že Čína to se svými ambicemi stát se významným světovým hráčem mezi exportéry zbraní myslí vážně. Prodej zbraní v dnešní době opěr roste a přináší nemalé zisky. Navíc mnoho zemí především v méně rozvinutějších částech světa nutně potřebuje nahradit výzbroj pocházející často ještě z dob studené války. Týká se to i tisíců v Sovětském svazu vyrobených tanků. A právě je by mohl VT-4 nahradit, jelikož ze všech současných typů nabízí nejvýhodnější kombinaci technické vyspělosti a přijatelné ceny. Může také používat stejnou munici, jako vysloužilé sovětské stroje. VT-4 se sice nevyrovná nejvýkonnějším západním tankům, ale ani o to neusiluje. Je to tank, který nabízí „hodně muziky za málo peněz“. A jak se už v minulosti několikrát ukázalo, může to znamenat další čínský exportní úspěch.
DP
ZAJÍMAJÍ VÁS TANKY? NO TAK TADY MÁTE DALŠÍ: