Protitankové pancéřovky a tisíce samopalů. Prohlédněte si zbraně, které Česko dodalo na Ukrajinu
Generál Šedivý komentuje postup ruské armády
Češi dodali na Ukrajinu mimo jiné i lehké jednorázové pancéřovky RPG-75-M zvané „kobylka“. Obsah české vojenské pomoci Ukrajině zveřejnili sami Ukrajinci na instruktážním videu, kde vysvětlují jejich použití.
Sejmout přední kryt, odklopit víčko, zvednout mířidla, vysunout a zajistit zadní teleskopickou část a můžete pálit. Tak ve stručnosti vypadá návod na obsluhu jednorázové české pancéřovky RPG-75-M. Použít se dá nejen proti obrněné technice, ale také proti bunkrům a opevněným pozicím.
Společně s RPG-75M se v instruktážním videu objevila také španělská pancéřovka Instalaza C90-CR a švédská střela Pansarskott 86 AT-4. „Ukrajinci odtajnili dosud neveřejný druh pomoci vlády České republiky jejich bojovníkům proti obrněné technice ruských okupantů,“ komentoval zveřejnění této informace předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).
pancéřovka RPG-7 Zdroj: profimedia.cz
Kobylka pro boj ve městě
RPG-75 se nachází ve výzbroji české i slovenské armády a nadále se s ní počítá, protože má modernizační potenciál. Dodnes bylo vyrobeno na 180 tisíc kobylek a jejich výrobce Zeveta Bojkovice v posledních letech přišel s novými verzemi pro současné bojiště. Jde o vylepšený model RPG-75-M a především moderní varianty RPG-75-TB a RPG-75-MP. Ty si dokonce našly cestu i do zahraničí, když si je pořídilo například mexické námořnictvo nebo elitní speciální jednotka polské armády GROM.
RPG-75 - protitanková zbraň Zdroj: iStock
Základní RPG-75 je podle výrobce ruční bezzákluzová zbraň se zabudovaným kumulativním granátem ráže 68 mm pro jednorázové použití, určená k ničení tanků a další obrněné techniky. Zbraň na vzdálenost 300 metrů prorazí homogenní pancíř o síle 300 mm, je lehká (3,25 kg) a snadno přenosná – v transportní poloze má délku 630 mm, v bojové poloze je délka zbraně 890 mm.
V bývalém Československu se tato pancéřovka začala vyrábět v roce 1975, přičemž se postupně objevily různé modifikace. Například RPG-75-MP má kromě kumulativního i termobarický účinek sloužící k ničení živé síly protivníka. Kvůli svému relativně krátkému dostřelu je pancéřovka ideální k boji ve městě podobně jako v případě tohoto tanku T-64 doněckých separatistů, který v bojích o Maryupol schytal hned čtyři zásahy z protitankových zbraní.
#Ukraine: Footage of urban combat in #Mariupol. A T-64BV tank belonging to the DNR forces was destroyed after being hit four times with RPG/ATGM. pic.twitter.com/kqMOrFHb2B
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 16, 2022
Pancéřovka RPG-75 z Bojkovic, o jejíž účinnosti se momentálně přesvědčují ruská invazní vojska na Ukrajině, není jediným vojenským materiálem, který Češi na Ukrajinu poslali. Snímek příslušníků ukrajinské teritoriální obrany z Mykolajivské oblasti odkazuje na dodávku československých samopalů vz. 58 P zvaných „koště“, kterých mělo být podle twitterového účtu Ukraine Weapons Tracker na Ukrajinu dodáno 5 000 kusů.
Tak po reaktivních protitankových granátech RPG-75 "Kobylka" máme potvrzeno, že se na 🇺🇦 frontu dostaly i darované 🇨🇿 samopaly vz. 58 (postava napravo).
— Ivo Zelinka (@IvoZelinka) March 17, 2022
Ať slouží 👍#UKyjevaSeBojujeZaPrahu https://t.co/nJaqtM1ftr
Celkově české ministerstvo obrany poslalo na Ukrajinu vojenskou pomoc za zhruba 750 milionů korun, o další pomoci za 1 mld. Kč se jedná. Ve hře jsou kromě samopalů a pancéřovek kulomety, odstřelovačské pušky nebo protiletecké střely S-2 a také munice.
ZDROJ: Military Factory