Amerika mohutně vyzbrojuje Ukrajinu: Co přesně Biden poslal Zelenskému?
Válka na Ukrajině (20.5.2022 8:00)
Válka na Ukrajině pokračuje a příval zbraní od zemí NATO neustává. Americké zbraně však mohou zajistit zvrat nyní již vleklého konfliktu. Co přesně Američané dodali?
Pokud bychom proti sobě postavili pouhopouhou statistiku, tak Rusko mělo na začátku války na Ukrajině 3 miliony lidí ve zbrani a Ukrajinci 1 milion. Rusko mělo v tu dobu zhruba 13 tisíc tanků, Ukrajina sotva 2,5 tisíce. Rusko mělo po Číně druhou nejsilnější armádu, Ukrajina byla na dvaadvacátém místě.
Jenže ani výrazná ruská převaha nezajistila okamžité vítězství v rámci tzv. speciální vojenské operace. Jakmile došlo ze strany Ruska k válečné agresi, vzedmulo se mezinárodní společenství k nebývalé pomoci a především ta americká nyní hraje velmi důležitou úlohu. Pojďme se na ni blíže podívat.
Američané dali Ukrajině drony Switchblade Zdroj: Profimedia.cz
Protitankové zbraně
Základem americké pomoci v rámci boje proti tankům jsou střely Javelin, kterých USA doposud dodaly více než 5 500. To neznamená, že co kus, to zničený tank. Javelin má ale až 90% úspěšnost a cíl dokáže zasáhnout na vzdálenost až 2,5 km. To znamená, že střelec zůstává mimo dostřel běžných pěchotních zbraní. Mezi další protitankové zbraně patří i sebevražedné drony Switchblade, kterých USA dodalo přes 700.
Dalších podobných dronů Phoenix Ghost odešlo z USA na Ukrajinu nejméně 121. Ty byly vyvinuty pro armádu a námořní pěchotu USA na základě zkušeností z bojů v Afghánistánu. Navíc USA dodaly dalších 14 000 protitankových systémů. Součástí boje proti pozemním obrněným cílům jsou pak i špičkové drony Puma, které vyhledávají nepřátelské cíle a při ideálních podmínkách vydrží ve vzduchu až 6,5 hodiny.
Střely z Javelinů se staly noční můrou ruska Zdroj: Profimedia.cz
Protiletadlový Stinger
Základem americké pomoci proti leteckému napadení ze strany Ruska jsou protiletadlové systémy Stinger, kterých Ukrajina dostala více než 1 400. Tento přenosný raketový systém země vzduch používá 29 zemí. Dokáže sestřelit jak drony, tak nízkoletící letouny. Připomeňme, že ruští piloti, kterým docházejí chytré bomby, musejí nyní létat nízko z důvodu přesnějšího zaměření bombardované oblasti.
Ukrajinci bojují i pomocí systému Stinger Zdroj: Profimedia.cz
Dělostřelectvo
Jak Rusové, tak Ukrajinci spoléhají na dělostřeleckou podporu. Byli to dělostřelci, kteří znemožnili přesun těžké techniky přes most Severní Doněc na severovýchodě Donbasu tím, že rozstříleli právě postavené pontonové mosty v místech, kde klasické mosty byly dávno vyhozené do vzduchu. Ukrajinci získali 90 houfnic ráže 155 mm a k nim více než 200 tisíc nábojů různého určení.
Pro houfnice M-114 Howitzer byly vyvinuty granáty jak kouřové či osvětlovací, tak zápalné, a dokonce mohou používat i jaderné střelivo. Součástí dodávky jsou i nákladní vozidla (zatím jich má být 72) určená pro jejich přepravu. Zároveň Ukrajinci dostali radary odhalující pozice, odkud je vedená nepřátelská dělostřelecká palba.
Ukrajinci dostali houfnice M777 Zdroj: Profimedia.cz
Chráníme pěchotu
Základem osobní výzbroje každého vojáka je samozřejmě jeho osobní zbraň. Těch z USA přišlo zhruba 7 000 spolu s několika desítkami milionů nábojů. Zároveň ukrajinští obránci získali 75 000 sad neprůstřelných vest a přileb. Zároveň poputuje z USA 200 obrněných vozidel M-114, které americká armáda pomalu nahrazuje modernějšími stroji. Jedná se nejen o výsadkové vozidlo pěchoty. M-114 jsou schopné vést boj i proti tankům.
Zdroj: U.S. Department of Defense