Legendární Thunderbolt zlikviduje tank snadno a rychle. Podívejte se, jak z obrněnce udělá cedník
Vzdušní válečníci II 1 – A-10 Warthog
S nadzvukovými stíhačkami se A-10 Thunderbolt nemůže svou maximální rychlostí 704 km/h měřit. Jeho hlavním trumfem ovšem není rychlost, ale drtivá výzbroj určená k ničení bunkrů a obrněné techniky.
Stroje A-10 Thunderbolt poprvé vzlétly v roce 1972 a od svého zařazení do služby v roce 1977 prošly několika úspěšnými bojovými misemi. Do akce se poprvé dostaly v roce 1991 během operace Pouštní bouře, během níž zničily 987 iráckých tanků a 501 obrněných transportérů. V roce 1995 se Thunderbolty objevily na Balkáně, kde útočily na pozice Srbů. Následoval Afghánistán, znovu Irák, pak Libye a nakonec islámský stát.
Nasazení těchto letounů ukazuje dokument Vzdušní válečníci na Prima ZOOM. Jako jedno z mála letadel dokáže A-10 Thunderbolt operovat v nízké výšce a za špatného počasí, přistát i s poškozeným podvozkem a poměrně spolehlivě zaměřit cíl, kterým může být i odstřelovač skrytý v budově. To je ale zároveň jejich slabinou – letadlo letící nízko nad terénem se může snadno stát terčem protivníka vyzbrojeného jednoduchým protiletadlovým kompletem odpalovaným z ramene (např. ruská Igla nebo americký Stinger). Přesto se oproti původním plánům A-10 budou modernizovat (hlavně elektronika) a počítá se s nimi nejméně do roku 2035.
Thunderbolt během cvičení v roce 2012 Zdroj: ČTK / Pavlíček Luboš
S touto palebnou silou mají co dělat i tanky Zdroj: iStock
Thunderbolt startuje Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Thunderbolt slouží již desítky let Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
A-10 Thunderbolt v letu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
A-10 Thunderbolt a jeho ničivý kanon Zdroj: iStock
A-10 Thunderbolt má ničivou sílu Zdroj: Getty Images
Drtivá výzbroj
Obliba letounů A-10 u pozemních jednotek americké armády přímo souvisí s jejich ničivou výzbrojí. Hlavním trumfem je rotační kanon GAU-8/A Avenger, který střílí náboje ráže 30×173 mm rychlostí 70 ran za sekundu. Při jednosekundové dávce ze 300 metrů tak na cíl dopadne 70 nábojů v kruhu o průměru pěti metrů.
Na 11 závěsných bodů pod něj navíc mohou mechanici připevnit nejrůznější řízené i neřízené pumy a rakety o celkové hmotnosti dvě tuny. Kromě pancíře a neprůstřelného skla používá A-10 pro svou ochranu ještě kontejnery se světlicemi a staniolovými pásky.
ZDROJ: Airforce Technology