Vědci objevili ztracené město v Kambodži. Pomocí laseru
Archeologie už dnes není o pobíhání po džungli s bičem a kloboukem. V současné době je nejlepším nástrojem archeologa laser.
Kolem slavného kambodžského chrámového komplexem Angkor Vat je síť silnic a kanálů, které dokládají dávnou existenci životem kypícího města, jež kdysi spojovalo jednotlivé chrámy Angkor Vatu. S pomocí letecké laserové technologie to zjistili australští vědci, napsala dnes agentura AP.
Jejich výzkum, který vyjde v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, odhalil dosud nezdokumentovanou, plánovitě rozvrženou městskou plochu zahrnující 1200 let staré chrámy. Díky laserovým snímkům vznikla podrobná mapa města, na níž jsou nejen silnice, ale také dosud neodhalené chrámy ukryté pod hustou vegetací hor Phnomkulen v provincii Siemreap. Podle vědců jde o "ztracené město" Mahendraparvata. Podívejte se na video:
"S tímto nástrojem máme nyní možnost okamžitě vidět celé město, o němž lidé předtím netušili, že tam je," řekl australskému listu The Age archeolog Sydneyské univerzity Damian Evans, který je hlavním autorem studie. "Takže namísto velmi dlouhého procesu zažíváme tenhle náhlý okamžik 'heuréka', kdy údaje vyskočí na obrazovce a najednou to tu je – to dávné město jasně před vámi," dodal.
Laserová technologie známá pod anglickou zkratkou LIDAR (Light Detection And Ranging, také LADAR) využívá vysílání laserových paprsků z letadla. Měřením vzdálenosti na základě výpočtu rychlosti odraženého pulsu laserového paprsku od snímaného objektu vzniká mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu. Díky tomu je možné získat trojrozměrnou mapu i takové oblasti, která je ukrytá pod hustým porostem nebo nánosem půdy. Laser navíc oblast zmapuje mnohem rychleji, než mohou pěší výzkumníci v terénu.
LIDAR už posloužil při průzkumu dalších archeologických nalezišť, jako je Stonehenge ve Velké Británii...