Smrtící kulečník: může zásah asteroidu šťouchnout Měsíc na Zemi?
Hrozí Zemi ze strany Měsíce nějaké nebezpečí?
Představte si takový kulečníkový efekt: silný zásah asteroidu by vychýlil Měsíc z jeho oběžné dráhy u Země a poslal by ho na naši rodnou planetu. Do Měsíce každý den naráží tisíce menších a větších těles – je tedy možné, aby se něco podobného stalo?
„Kdyby Měsíc trefil třeba i hodně velký asteroid, nestalo by se nic – jen by na Měsíci vznikl další kráter,“ vysvětlil problém astronom Gareth Wynn-Williams pro magazín Popular Science. Aby nastal výše popsaný katastrofický scénář, musel by do Měsíce narazit objekt podobně těžký jako samotný Měsíc. Muselo by se jednat o velmi malý, ale současně hustý objekt.
V takovém případě by ale Měsíc nevrazil do Země; s nejvyšší pravděpodobností by přestal existovat. „Vypadalo by to, jako byste praštili golfovou holí do vajíčka,“ vysvětluje Wynn-Williams. Existují však také asteroidy, které jsou značně veliké. Tím největším známým je Ceres, který měří v průměru 900 kilometrů, to je více než Německo… Co kdyby se Ceres uvolnil ze své oběžné dráhy anebo by se podobný asteroid objevil odněkud z hlubin z vesmíru?
Náš Měsíc je opravdový drsňák. Takový zásah šutrem velikosti Německa by vydržel bez problémů. Ceres by s Měsícem pohnul asi s takovou pravděpodobností jako čtyřletá holčička se sumistou… Největší vliv na stabilitu Měsíce má rychlost, s jakou obíhá kolem Země. Tato setrvačnost je příliš velká na to, aby se dala narušit nějakým asteroidem.
Měsíc tedy slouží jako jakýsi štít, za kterým se Země bezpečně skrývá před nebezpečími z vesmíru. Existuje tedy nějaké těleso, které by ho mohlo „vyhodit" z oběžné dráhy? Ano. Přesně tohle by se stalo v případě, že by do Měsíce narazilo stejně velké těleso s podobnou hmotností. Navíc by do něj muselo vrazit proti směru jeho pohybu. Pak by se Měsíc zastavil. A potom by se zřítil dolů, na naši planetu...