Šakal, šílený terorista s krví 2000 lidí na rukou, měl Prahu rád
Teroristé jsou pro veřejnost nesnesitelně přitažliví – znovu to dokázal útok na maraton v Bostonu. Seznamte se s Šakalem.
Říká se, že jména mají moc. Něco na tom bude. José Ramirez měl tři syny, a protože byl vášnivým marxistou, všechny je pojmenoval po svém největším hrdinovi: ve Venezuele tak vedle sebe vyrůstali Vladimír, Iljič a Lenin Ramirezovi. Ten nejstarší, Iljič, se proslavil po celém světě, ale ne pod svým jménem – všude ho znali jako Šakala.
Jméno i výchova měly na chlapce od malička obrovský vliv. Už v 15 letech se přihlásil do komunistické strany, o dva roky později poprvé vyrazil na tábor. Samozřejmě ne na tábor pionýrský, ale výcvikový – a rovnou na Kubu. Učil se tam, jak bojovat, využívat nejmodernější metody partyzánské války, i práci s výbušninami.
Teroristé by mohli na dálku vypnout kardiostimulátor
Iljič Ramírez přezdívaný Carlos pak cestoval po celém světě, skoro se zdálo, jako by pro něj nějaká železná opona ani neexistovala. Z Kuby odletěl s matkou do Londýna, pak začal studovat v Moskvě, nakonec ale zamířil do Jordánska. Poznal všechny velké kultury – tu jihoamerickou, komunistickou, evropskou i muslimskou. Ta poslední jmenovaná se mu zjevně zalíbila nejvíc, zejména v onom dobovém mixu s komunismem. A právě pro revoluční muslimy začal vraždit.
Jak pomoci muslimům? Unášením muslimů
Vzdělání si v tomto smyslu doplnil ve výcvikových táborech Lidového frontu pro osvobození Palestiny a pak už začal zabíjet. Je skoro zbytečné vyjmenovávat všechny jeho akce – podílel se na víc než 1500 pokusech o atentáty a vraždy: útočil na židovské obchodníky, izraelské banky, francouzské noviny, házel granáty do restaurací, zabíjel policisty a granátometem se pokusil sestřelovat letadla. Pracoval sám i v týmu, používal výbušniny, střelné zbraně i nože. Neustále měnil své chování i místo působiště – dokázal tak dlouho unikat policii.
Hitlerovy zamilované dopisy: co si špital s Evou Braunovou?
Roku 1975 provedl svou nejznámější akci: zaútočil na budovu OPEC ve Vídni. S dalšími pěti teroristy tam vtrhl během zasedání lídrů, pozabíjel jejich ochranku a vzal si asi 60 rukojmích. Nechtěl peníze, jen mediální prostor. A ten dostal – z rakouských médií kázal dvě hodiny o potřebě arabské jednoty. Že mezitím držel 60 Arabů jako zajatce, mu zřejmě nepřipadalo absurdní… Při této akci zemřelo pět osob, ale dokázal se na tom obohatit i sám. Není to sice dodnes úplně jasně doložené, ale s nejvyšší pravděpodobností dostal od saúdských princů výkupné asi 50 milionů dolarů.
Film Šakal s Brucem Willisem a Richardem Gerem uvidíte na Prima family v neděli 21. dubna ve 22.20. Nejde o příběh opravdového teroristy, ale o zpracování románu Fredericka Forstyha. Někdy v té době také dostal svou slavnou přezdívku Šakal. Sice omylem a nesmyslně, ale už mu zůstala. Během jedné policejní razie byla v bytě, který měl údajně používat, objevena kniha Fredericka Forsytha Den pro šakala. A novinář z britského Guardianu, který ji tam zahlédl, hned románovou postavu a reálného zločince propojil. I když se pak ukázalo, že samotný Carlos tuto knihu nevlastnil a nejspíš ji ani nikdy nečetl, přezdívka mu už zůstala. A to tak úspěšně, že dodnes řada lidí obě osoby zaměňuje…
Chcete vědět víc o sobotním filmu Šakal s Brucem Willisem? Čtěte ZDE
Stal se nejobávanějším mužem Evropy, něčím jako Usámou bin Ládinem 80. let 20. století. A slávu si vychutnával: nevadilo mu, když mu média přisuzovala i atentáty, s nimiž neměl nic společného, naopak tyto spekulace ještě podporoval. A také miloval Prahu. Tuto část jeho života odhalil známý reportér Stanislav Motl. Carlos se do Československa dostal roku 1985, žil přímo v Praze se svou těhotnou manželkou. Podle svědectví, která se podařilo Motlovi získat, chodil často po pražských barech i drahých restauracích. Že po Praze pobíhá nejhledanější terorista světa, se moc nelíbilo ani STB, ale nic moc s tím nedělala. A tak Carlos po necelém roce pokojně odletěl do Moskvy.
Věznice La Santé v Paříži. Foto: Wikimedia Commons
Jenže to už i jemu muselo být jasné, že mu nejlepší časy skončily. Východní blok se rozpadal, Gorbačovova perestrojka ukázala, že celý systém je prohnilý a nefunkční. Zoufale zadlužené východoevropské země bojovaly o každý den, kdy ještě zvládnou nasytit své občany – na nějaký boj proti kapitalismu už nikdo neměl ani náladu ani peníze.
Američané ukradli vesmírný program Jugoslávii. Tvrdí dokument z Balkánu
A Šakal tak přišel o své základny. Ještěže mu zůstali věrní na Blízkém Východě. Roku 1994 zakotvil v Súdánu, ale ani tamní režim už mu nebyl nakloněný. Zřejmě s jeho podporou padl Carlos do rukou francouzské policie a skončil v base. Po velkém procesu, který proletěl všemi médii, dostal doživotí, které si užívá v nechvalně proslulém kriminále La Santé…