Na popsání celé historie lidstva stačí jedna rovnice
Historici se asi budou zlobit, ale dějiny nejsou zdaleka tak složité, jak si myslí. Ve skutečnosti se dají předvídat pomocí matematiky.
Na vysvětlení lidského chování napříč dějinami není potřeba tlustých učebnic ani studium historických pramenů – tvrdí matematik Peter Turchin z univerzity v Connecticutu. Podle něj to všechno popíše velmi věrně jediná matematická rovnice. Vědec ve své práci píše, že pravděpodobnost úspěšného předvídání pomocí jeho metody je až 65 procent.
Matematik publikoval práci v odborném časopise PNAS: pomoci svých rovnic předvídal, jak se budou vyvíjet civilizace v letech 1500 př. n. l. až 1500 n. l. Snažil se zjistit, jaké faktory hrály nejdůležitější roli při pádu civilizací; přitom využil matematického aparátu, který používají ekologové pro studium populací v přírodě.
Jeho metoda trošku připomíná slavnou psychohistorii Isaaca Asimova. Ten pro vědecko-fantastickou ságu Nadace vymyslel fiktivní vědu, která s pomocí matematiky a statistiky dokázala předvídat zcela přesně vývoj společnosti na tisíce let dopředu. Turchinova metoda zdaleka tak přesná není, i tak ale přináší víc než zajímavé výsledky.
„Vždy jsem miloval historii,“ řekl Peter Turchin v rozhovoru pro časopis Smithsonian. „Ale pak jsem si uvědomil, že jde dnes už o poslední vědecký obor, který není matematizovaný. Ale matematický přístup včetně modelování, statistiky a dalších podobných metod je v ní samozřejmě velmi dobře využitelný.“
Když se pokoušel spočítat, jaké dějinné prvky mají na vývoj lidstva největší vliv, zjistil, že jsou vlastně jen dva: pokrok ve vojenských technologiích a konflikty mezi národy. Právě tyto dva faktory nejvíc ovlivňují, jak se budou měnit hranice států. Když tyto proměnné matematik vynechal, nedokázal dějiny předvídat prakticky vůbec – ze 65 procent poklesla jeho úspěšnost na pouhých 16 procent.
Vědec samozřejmě neanalyzoval celé nepopsatelně pestré spektrum dějin; soustředil se pouze na jedinou oblast – na politiku. Konkrétně na hranice evropských států a to, jak se v průběhu staletí posunovaly a měnily. Nečekaně velkou roli hrály v popisu vývoje hranic také enviromentální vlivy.