Mohou teroristé hacknout letadlo? Analytici se bojí, že ano!
Noční můra všech, kdo se bojí létat, má možná k realitě blíž, než doufáme...
Podle amerických bezpečnostních analytiků má většina komerčních i vojenských letadel Achillovu patu – slabinu, kterou mohou využít hackeři. V nejhorším případě dokonce k tomu, aby převzali kontrolu and letícím strojem…
Tvrdí to například Chris Roberts, zakladatel známé společnosti OneWorldLab, která se specializuje na bezpečnost komunikačních systémů. Radí se s nimi americké vládní, soukromé i bezpečnostní agentury. Problém je podle něj v zábavních systémech na palubě letadel.
„Můžeme díky tomu sundat letadlo z oblohy,“ vysvětluje Roberts. „Můžeme teoreticky vypnout motory letadla ve výšce 12 000 metrů – a pilotům se nerozsvítí jediné varovné světélko.“ Chybu dále z logických důvodů příliš nerozebírá, ale podle všeho je problém v televizích umístěných v sedadlech.
Webu foxnews potvrdil, že letadla před hackerskými útoky nejsou v bezpečí, i další bezpečnostní analytik – Ruben Santamarta ze společnosti IOActove. Ten zase upozornil na slabé zabezpečení satelitního spojení, kterého využívají například wi-fi na palubě letadel. „Slabin je celá řada; umožňují potenciálně sledovat, manipulovat i blokovat komunikaci – a v některých případech také ovládat na dálku některá zařízení v letadle.“
Santamarta o tomto problému informoval už před půl rokem. Není asi žádným překvapením, že reakce byly velmi bouřlivé. Že měl asi pravdu, dokládá fakt, že čtyři měsíce poté řada mezinárodních organizací schválila plán na zlepšení kybernetické bezpečnosti v letadlech. Jde o jednu z mála akcí, kdy se jinak velmi konkurující letecké společnosti spojily – i z toho je znát, že tento problém zřejmě není úplná maličkost…
Americké úřady tuto situaci samozřejmě monitorují, ale zatím v ní nevidí reálné riziko pro bezpečnost cestujících – teroristickým organizacím podle nich chybí technické schopnosti něco tak náročného provést.