Móda z doby kamenné: nový objev odhalil malý zázrak
Tající sníh v Norsku odhalil zachovalou pravěkou blůzu.
Tající sníh v horách severního Norska odhalil vzácně zachovalou teplou blůzu z doby železné i pravěké šípy a úlomky kostí staré 6000 let, tedy z mladší doby kamenné. Informoval o tom server BBC. Sníh v norských horách rychle taje kvůli klimatickým změnám, a tím odhaluje neobyčejně zachovalé pravěké předměty. Hned ve dvou článcích se o nich rozepisuje časopis Antiquity.
Asi nejpozoruhodnější objev vydal ledovec Lendbreen. Jde o halenu z období mezi lety 230 a 390 před naším letopočtem a o jednu z mála tunik, které se z tohoto období dochovaly. Je zjevné, že byla často nošená a dokonce jsou na ní dvě záplaty. Ušita byla ze dvou různých látek z vlny jehněte nebo dospělé ovce.
"Tunika z Lendbreenu umožňuje první pohled na to, jaké teplé oblečení používali lovci, když se pohybovali po zmrzlých oblastech Skandinávie v honbě za vysokou zvěří. Nemá žádné knoflíky, ani spony, prostě se přetahovala přes hlavu jako svetr," popsala nález Marianne Vedelerová z univerzity v Oslu.
Záplaty pak podle ní ukazují, že lovec, který blůzu ve sněhu zanechal, možná nebyl jejím prvním majitelem.
"Nový nález má velký význam pro oděvní a textilní průmysl a pro reflexi vzájemného ovlivňování mezi severní Evropou a románským světem," řekla Vedelerová.
Šípy a úlomky kostí, které vydaly někdejší oblasti věčného sněhu a ledu, jsou mnohem starší. Podle Martina Callanana z Norské univerzity přírodních věd a technologie jsou to rovněž unikátní nálezy.
Šípy z mladší doby kamenné jsou kratší než starší šípy ze střední doby kamenné objevené v Evropě. Možným důvodem je vysoká hmotnost břidlicových hrotů severských šípů.
ČTK